Home / Aktualności / Tenda AC1200 MU-MIMO Dual Band Gigabit WiFi router

Tenda AC1200 MU-MIMO Dual Band Gigabit WiFi router

Nie tak dawno temu mieliśmy okazję testować system mesh rozszerzający zasięg sieci Wi-Fi – Tenda Nova MW3 AC1200, teraz zaś trafił do nas dwuzakresowy router tej samej firmy – model AC10 1200 MU-MIMO. Czy zaskoczy nas tak samo pozytywnie jak wcześniej wspomniane białe kostki? Mamy nadzieję, że wątpliwości rozwieje niniejsza recenzja.

Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić, że dla większości użytkowników router kojarzy się z czymś, co jest, co ustawia się raz i zapomina o nim oraz w razie problemów z prędkością połączenia internetowego – kontaktuje się z dostawcą. Jest jednak spora część ludzi, którzy doskonale wiedzą, jak istotne jest posiadanie dobrego routera, którego po pierwsze będzie łatwo skonfigurować, po drugie zarządzać nim, a po trzecie który zaoferuje wszystkie potrzebne nam funkcje oraz oczywiście mocny, stabilny sygnał Wi-Fi. Jako że w ofercie Tendy znajduje się spora ilość produktów sieciowych, można mieć nadzieję, że jeden z produktów z wyższej półki spełni oczekiwania nie tylko zaawansowanego użytkownika, ale także takiego, który z informatyką nie ma zbyt wiele wspólnego. 

Jak wspominaliśmy w recenzji systemu mesh, standard 802.11ac oferuje maks. 1,3 Gb/s, czyli trzy razy lepsze transfery, niż w przypadku 802.11n (przy maksymalnych prędkościach dla n-ki wynoszących 450 Mb/s). Jeśli chodzi o komfortowe korzystanie z sieci przez wielu użytkowników, 802.11ac oferuje komfortowy dostęp nawet 100 użytkownikom przy optymalnych prędkościach, podczas gdy 802.11n zatrzymuje się na pułapie 30 – 40 (zakładając, że oczekujemy optymalnej wydajności). Podobnie jak Tenda Nova NW3 AC1200, router AC1200 MU-MIMO może zapewnić łącznie 1200 Mbps (a dokładnie 1167, jak podaje producent), dzięki 867 Mbps w paśmie 5 GHz oraz 300 Mbps w 2.4 GHz. Urządzenie jest w stanie pracować dwuzakresowo, co w obecnych czasach jest standardem, szczególnie jeśli chodzi o kompatybilność ze starszymi urządzeniami.

Technologię Beamforming wyjaśnialiśmy przy okazji recenzji systemu mesh, w związku z tym nie będziemy się powtarzać, niemniej w skrócie jest to formowanie wiązki w kierunku odbiornika wiązki (klienta), w rezultacie czego otrzymujemy silniejszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację bezprzewodową.

Na wstępie warto też podkreślić funkcje zabezpieczające sieć przed niepowołanym dostępem osób postronnych oferowane przez produkt Tendy. Wśród nich znalazły się WPA-PSK, WPA2-PSK oraz tryb mieszany WPA/WPA2-PSK. W sieci tylko „WPA2” wszyscy klienci muszą obsługiwać WPA2 (AES), aby móc się uwierzytelnić. W sieci „trybu mieszanego WPA2/WPA” można łączyć się zarówno z klientami WPA (TKIP), jak i WPA2 (AES). Należy pamiętać, że TKIP nie jest tak bezpieczny, jak AES, dlatego też WPA2/AES jest bardziej preferowaną opcją.

Bezpieczeństwo jest również realizowane poprzez zaporę sieciową firewall z funkcjami Forbid UDP flood attack, Forbid TCP flood attack oraz Forbid ICMP flood attack. Podczas gdy „UDP flood” jest rodzajem ataku Denial of Service (DoS), w którym atakujący przytłacza losowe porty na docelowym hoście pakietami IP zawierającymi datagramy UDP, to drugie zabezpieczenie dotyczy ataków na porty TCP, zaś ostatnie dotyczy ICMP i często służy do ataków typu Denial of Service (DoS), w którym atakujący bombarduje komputer ofiary, przytłaczając go żądaniami echa ICMP, znanymi również jako pingi.

 

 

1. Wprowadzenie
2. Wygląd zewnętrzny
3. Platforma testowa, specyfikacja i testy
4. Podsumowanie

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.