Home / Aktualności / Tegra X1 – najmocniejszy mobilny SoC zaprezentowany przez firmę NVIDIA

Tegra X1 – najmocniejszy mobilny SoC zaprezentowany przez firmę NVIDIA

NVIDIA Tegra X1
Tegra X1 to najmocniejszy obecnie mobilny chip SoC należący do firmy NVIDIA, a który został zaprezentowany właśnie dziś.

Mający być dwukrotnie wydajniejszy w stosunku do swojego poprzednika K1, Tegra X1 posiada 256 rdzeni Maxwell, co przekładać się ma na wydajność 1 TFlops. Także ten procesor SoC wyposażony został w 8 rdzeni 4 x ARM Cortex A57 ai 4 x ARM Cortex A53. Nieźle, nieprawdaż?

Dla osób lubiących statystyki na pewno ucieszy wiadomość iż X1 oferuje 25 procentowy przyrost rdzeni CUDA w porównaniu z K1 (pierwszy korzysta z architektury Maxwell, natomiast drugi z Kepler). Także podwoił się liczba jednostek teksturujących z 8 do 16, zaś  ROP się zwiększył aż czterokrotnie (z 4 do 16).

Choć pamięć posiada nadal 64-bitową szynę, to została ona zaktualizowana do LPDDR4, co zaowocował zwiększoną przepustowością 25.6 Gb/s i 40 procentową oszczędnością energii.

NVIDIA Tegra X1 01 NVIDIA Tegra X1 02
Dla znawców tematu mamy w tym miejscu małą zagadkę. Jeśli poprzednik czyli Tegra K1 posiada wydajność 1xFP64, a FP64 to z kolei 0.5x wydajności Tegry X1, to na jakiej podstawie wydajność Tegry K1 jest 365 Gflops, mając na uwadze, że X1 jest dwukrotnie wydajniejsza a jej wydajność to wspomniany 1 TFlops.

NVIDIA Tegra X1 specyfikacja
NVIDIA X1 ma mieć według zapewnień producenta bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od smartfonów, poprzez tablety a na systemach do samochodów skończywszy. Jeśli mowa o tabletach, to choć nie zostało to zapowiedziane możemy z pewnością spodziewać się uaktualnionej wersji taletu NVIDIA Shield właśnie z tym procesorem na pokładzie.

Wspomniane układy samochodowe z kolei to Drive CX -cyfrowy komputerowy kokpit samochodu, oraz Drive PX – komputer odpowiedzialny za samo prowadzenie (coś na styl auto pilota w samolotach, który w tym przypadku oznaczałby samoprowadzące się auta, jak te zaprezentowane przez Google). Dostępność platform testowych określono na druga połowę tego roku, zaś planowaną produkcję na 2016 rok.

Firma poinformowała, że X1 będzie dostępny już w pierwszej połowie 2015 roku, co mając na uwadze rozpoczynające się dziś CES oraz MWC, które będzie miało miejsce w marcu, nie powinno spowodować że oczekiwanie na ten właśnie procesor mobilny będzie znacząco długie.

NVIDIA Drive CX
NVIDIA Drive PX 01