Home / Aktualności / Technologia Smart Access Memory (SAM) dostępna w procesorach Intela od 2014 roku

Technologia Smart Access Memory (SAM) dostępna w procesorach Intela od 2014 roku

O technologii Smart Access (SAM) dostępnej dla platformy AMD dowiedzieliśmy się już jakiś czas temu. Mając na uwadze, że podobna technologia dostępna w procesorach Intel od czasu układów z Rodziny Haswell. Tym samym nie mogą poszczycić się układy Ryzen seriii 3000, które premierę miały w 2019 roku. Technologia Resizable Base-Address Register (Resizable-BAR) opracowana przez PCI-SIG (bo o niej mowa), umożliwia procesorowi przeglądanie całej pamięci wideo karty graficznej jako pojedynczego adresowalnego bloku, a nie przez otwory o rozmiarze 256 megabajtów. 

Główny kompleks PCI-Express procesorów Ryzen 5000 „Multiply” wprowadza funkcję warstwy fizycznej PCIe o nazwie full-rate _pdep_u32 / 64, która jest potrzebna, aby rozmiar BAR działał. Jak się zatem można domyśleć, każdy procesor Intela, którego historia sięga 2014 r., może technicznie obsługiwać Resizable-BAR, a jego praktyczna implementacja wymaga wydania przez producentów płyt głównych aktualizacji oprogramowania układowego UEFI dla swoich produktów (tj. Chipów Intel z serii 8 i nowszych).

AMD szeroko reklamuje SAM jako poprawę wydajności kart graficznych z serii Radeon RX 6800 o 1-2%. Ponieważ jest to funkcja PCI-SIG, NVIDIA planuje dodać jej obsługę również do niektórych swoich GPU. W międzyczasie, oprócz chipsetów AMD z serii 500, nawet niektóre płyty główne z chipsetami Intel z serii 400 otrzymały obsługę Resizable BAR poprzez aktualizacje oprogramowania.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.