Home / Aktualności / Tak będzie wyglądał nowy pad Dual Sense dla PS5

Tak będzie wyglądał nowy pad Dual Sense dla PS5

W przeciwieństwie do poprzednich kontrolerów PlayStation, nowy pad PlayStation 5 pozbywa się tradycyjnej nazwy DualShock, a zamiast tego stanie się „DualSense”, aby lepiej odzwierciedlić swoje nowe możliwości. Podobnie jak DualShock 4 stanowił wielki krok naprzód dla kontrolerów PlayStation – dzięki wbudowanemu touchpadowi i przydatnemu przyciskowi „Udostępnij”, tak DualSense obiecuje podobny stopień innowacji. Pierwszym z wartych wspomnienia nowości i zapewne najważniejszym, są nowe elementy dotykowego sprzężenia zwrotnego wbudowane w bezprzewodowy DualSense. Wychodząc poza zwykłe wibracje, DualSense dołoży wszelkich starań, aby naśladować „różnorodność” doznań. Przykłady obejmują „powolną grudkę” jazdy samochodem przez gęste błoto lub silne uczucie ciężaru, które towarzyszy naciągnięciu sznurka na długim łuku.

Kolejną cechą, o której warto wspomnieć, jest całkowicie nowy układ mikrofonów DualSense. Chociaż same Sony przyznaje, że ta funkcja nie zastępuje dedykowanego zestawu słuchawkowego (te zawsze będą lepsze pod względem jakości głosu), to funkcja ta może być przydatna w najmniej oczekiwanym memencie.

Jeśli chodzi o design nowego kontrolera, DualSense może poszczycić się kilkoma znaczącymi zmianami. Dwa uchwyty mają mniej prostokątny kształt i mają niewielką krzywiznę wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Touchpad również nie jest już prostokątny i ogólnie wydaje się być nieco większy, z dwoma małymi niebieskimi paskami świetlnymi po obu stronach. Zbliżając się do góry kontrolera, widzimy rozszerzone przyciski L1 i R1, a także – po raz kolejny – bardziej zakrzywioną estetykę.

 

Wreszcie Sony przekształciło słynny przycisk Udostępnij w nowy przycisk „Utwórz”. Firma nie wyjaśniła, jaka jest różnica między tymi dwoma przyciskami, ale więcej szczegółów powinno pojawić się bliżej oficjalnego dnia premiery PlayStation 5.

Ogólnie rzecz biorąc, DualSense wydaje się czerpać inspirację z innych urządzeń takich jak kontroler Nintendo Switch Pro i kontroler Xbox Elite. Nie oznacza to jednak, że je kopiuje – DualSense wciąż jest wyraźnie produktem PlayStation, ale z pewnością bardziej przypomina konkurentów niż gadżety DualShock poprzedniej generacji. A co wy o nim sądzicie? Czy wygląd i funkcje pada są w stanie was przekonać do nowej konsoli? 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.