Home / Aktualności / Tablet Archos 10.1 XS2

Tablet Archos 10.1 XS2

Tablet prezentuje sie okazale, z mocno zarysowanymi bokami ekranu w których kryją sie głośniki. Niestety maskownice i ich wzorek jest sporo na wyrost. Same głośniczki mają małe otworki na dole.

Ekran pokrywa tafla szkła o nieznanych właściwościach ale w miarę odporna na zarysowania. Na środku górnej części ekranu umieszczono kamerę do rozmów video o 2Mpix sensorze.

Matryca w technologii IPS ma rozdzielczość 1280×800 pikseli, a tylna pokrywa z metalu dodaje szyku i naprawdę ładnie się prezentuje. Spełnia również rolę magnetycznego łącznika z podpórką w klawiaturze. Umieszczono tam także 2 Mpix aparat fotograficzny oraz otwór do resetowania urządzenia..

Archos 10.1 XS2 - klawiatura 4
Na górnej krawędzi znajdziemy klawisze regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Muszę się na nie trochę poskarżyć – są malutkie, niewiele wystają ponad obrys krawędzi oraz są nieprecyzyjne przez co często obracałem tabletem kilka razy nim trafiłem na klawisz włączania.

Archos 10.1 XS2 - klawisze 2
Archos 10.1 XS2 - klawisze
Lewa krawędź nie kryje nic, prawa natomiast cały zestaw złączy – Micro USB z trybem OTG, slot kart MicroSD do 64 GB FAT32, Mini HDMI, wyjście słuchawkowe.

Archos 10.1 XS2 - porty

Dolna krawędź posiada złącze do klawiatury zewnętrznej, które również może ładować tablet. Sama klawiatura nie posiada wbudowanej baterii więc sama w sobie nie pełni funkcji banku energii dla tabletu, wręcz przeciwnie – dopóki nie odłączymy do niej zasilania przez port Micro USB wymaga zasilania z tabletu.

Archos 10.1 XS2 - ladowanie klawiatura

Klawisze działają bardzo dobrze, wyczuwalny niewielki skok dobrze sprawdza sie w trakcie dłuższego pisania. Sporo ciekawych klawiszy ułatwia obsługę urządzenia(od góry-lewo):

 • Cofnij
 • Szukaj (włącza Google Now)
 • Belka powiadomień
 • Włączenie / wyłączenie WiFi
 • Włączenie / wyłączenie Bluetooth
 • Ściemnienie ekranu
 • Rozjaśnienie ekranu
 • Wyciszenie dźwięków
 • Ciszej
 • Głośniej
 • Przewijanie w lewo utworu
 • Odtwarzanie /pauza
 • Przewijanie w prawo utworu

Na dole obok lewego ALT znalazły sie klawisze Home i manager zadań, a obok prawego ALT -klawisz Menu. Poza tym standardowe klawisze.

Archos 10.1 XS2 - klawiatura 1a
W testowanym egzemplarzu był niemiecki układ klawiszy QWERTZ ale na nasz rynek oczywiście jest klasyczny QWERTY. 

Tablet mocowany jest do klawiatury kilkoma magnesami neodymowymi – dwoma na spodzie tabletu i odpowiadającym im magnesom w klawiaturze oraz dwoma w rozkładanej z klawiatury tylnej podpórce. Mocowanie jest pewne, dobrze trzyma tablet, można podnieść tablet wraz z klawiaturą bez obaw że ta ostatnia odpadnie i sie uszkodzi.

Ciekawą funkcją klawiatury jest możliwość jej magnetycznego przymocowania na ekranie jako osłony i smart cover – tablet wybudza sie po podniesieniu klawiatury i usypia po jej nałożeniu dzieki sensorowi magnetycznemu. Tablet ma kilka magnesów przy krawędziach obudowy (przy kamerze video rozmów oraz pod napisami na dole ekranu). Klawiatura dzięki odpowiadającym im magnesami (przy spacji i nad napisem firmowym) trzyma sie nieźle. Niestety brak jakiegokolwiek wzorku na krawędzi obydwu części nie ułatwia ich rozdzielenia. Najlepsza metoda to rozsunięcie.

Archos wyposażył swój produkt w całkiem przyzwoitą baterię o pojemności 7000 mAh, która podczas testów wytrzymała nieco ponad  9 godzin przy umiarkowanym używaniu (filmiki, poczta e-mail, internet, edycja dokumentów, gry), oraz prawie 8,5 godziny przy odtwarzaniu filmów.

Jeśli chodzi o gry to bateria poddaje się po ok. 2-3 godzinach, a do jej pełnego naładowania potrzebować będziemy nieco ponad 3 godziny.

 1. Wstęp
 2. Specyfikacja
 3. Archos XS2 z bliska
 4. Oprogramowanie i system
 5. Testy wydajnościowe
 6. Podsumowanie

Tablet prezentuje sie okazale, z mocno zarysowanymi bokami ekranu w których kryją sie głośniki. Niestety maskownice i ich wzorek jest sporo na wyrost. Same głośniczki mają małe otworki na dole. Ekran pokrywa tafla szkła o nieznanych właściwościach ale w miarę odporna na zarysowania. Na środku górnej części ekranu umieszczono kamerę do rozmów video o 2Mpix …

Ocena końcowa

Jakość wykonania
Wydajność
Wyposażenie
Cena

3 minus

Podsumowanie : Niezłe wykonanie jakościowe odrobinę psują szczegóły. Przy cenie jaką za ten sprzęt życzą sobie sprzedawcy czuje pewien niedosyt. Brak gniazda SIM 3G, słabiutkie przetworniki obrazu oraz ledwo zipiący GPS psują całkiem niezłe pierwsze wrażenie.

Twoja ocena: 3.57 ( 3 votes)
68

O użytkowniku Hubert Andruszewski

Pasjonat komputerowy, motoryzacyjny z zacięciem łowieckim. Gadżety to jego chleb powszedni. Dlatego właśnie technologia sprawia mu tyle przyjemności.