Home / Aktualności / Szwecja pionierem elektrycznych autostrad – powstał pierwszy odcinek dla pojazdów EV

Szwecja pionierem elektrycznych autostrad – powstał pierwszy odcinek dla pojazdów EV

Jakkolwiek by nie wątpić w postęp ekspansji samochodów z napędem elektryczny, co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych innowacjach z tym związanych. Wśród rzeczy, które zdecydowanie odstraszają część kupujących jest nadal słaby zasięg aut elektrycznych, lub co gorsza, słaba infrastruktura stacji oferujących szybkie ładowanie takich pojazdów.

Szwecja, bo o niej mowa w tym artykule, utworzyła pierwszy odcinek autostrady ze specjalnym pasem dla samochodów z napędem elektrycznym mierzący niespełna 2 km w okolicach Sztokholmu. Oczywiście to niewiele, ale skandynawski kraj planuje do 2030 roku znacznie rozszerzyć sieć dróg oferujących takie pasy. 

Jak działa taka elektryczna autostrada? W drodze znajduje się specjalny pas z ramieniem, który dotyka spodu naszego auta i zapewnia mu energię elektryczną potrzebną do przemieszczania. Przypomina to nieco tramwaj lub samochodziki z wesołego miasteczka, jeśli wiecie co mamy na myśli. Przynajmniej zasada jest taka sama. W przypadku zjechania z pasa, ramię się automatycznie odłącza.

Droga wyposażona jest w 50 metrowe sekcje z elektrycznymi ramionami i jest zasilana jedynie w przypadku znajdowania się nad nimi pojazdu. Gdy ten się zatrzyma, następuje odcięcie od niego zasilania. 

Jak można się domyślać, korzystanie z takich dróg nie jest bezpłatne. Koszt jednego kilometra to wydatek 1 euro czyli nieco ponad 4 zł. Kierujący jest obciążany za to ile energii zużyje (szybsza jazda = większe zużycie prądu). Twórcy dróg – firma eRoadArlanda twierdzi, że obecne pojazdy oraz drogi mogą z powodzeniem wykorzystywać przedstawione przez nią rozwiązanie. Aczkolwiek dosyć kosztowne jest korzystanie z dróg czy autostrad z “pasem elektrycznym”, mamy nadzieję, że inne kraje wyjdą z podobnymi inicjatywami, aby uczynić nasze środowisko czystszym. 

 

Źródło: The Guardian

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.