Home / Aktualności / Syrena S106 – czy stylowy, polski hatchback trafi na rynek?

Syrena S106 – czy stylowy, polski hatchback trafi na rynek?

Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” S.A. z Kutna prowadzi aktualnie prace nad nowym, polskim samochodem segmentu B (pojazdy miejskie), który wyposażony będzie w silnik benzynowy (najprawdopodobniej o pojemności 1.4L i mocy 90-95 KM).

W ostatnich latach mogliśmy podziwiać prototypowe wersje Syreny, które swoim wyglądem nawiązywały do kultowego już modelu S105, jednak koncepcja ta została przez inżynierów zmieniona i aktualnie trwają zaawansowane prace nad 5-drzwiowym modelem z nadwoziem typy hatchback. Obecnie trwają prace homologacyjne wersji S106 prowadzone przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie, które powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

Rocznie produkowanych ma być do 1000 pojazdów rocznie, bo na tyle pozwalać ma homologacja (produkcja małoseryjna), a dopiero w dalszej perspektywie czasu planowane jest zwiększenie ilości wytwarzanych egzemplarzy. Jak możemy zauważyć na prezentowanych w niniejszej wiadomości zdjęciach i szkicach przednie oraz tylne lampy samochodu, nawiązują do Fiat-a 500. Nowe nadwozie oraz stylowe akcenty stylistyczne dają nadzieję, że jeśli samochód trafi do produkcji, to jest on w stanie odnieść rynkowy sukces – przynajmniej w Polsce.

Ponadto firma otrzymała także 6,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego INNOMOTO, które to środki przeznaczone mają być na rozwój nowego modelu samochodu osobowego o napędzie elektrycznym, który wg fabryki ma być oparty o jak największą liczbę komponentów wytwarzanych w kraju oraz być w stanie pokonać do 250 km na jednym ładowaniu.

W prace nad Syreną z napędem elektryczny zaangażowane są takie podmioty jak wspomniany powyżej Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Uniwersytet Jagielloński czy Politechnika Łódzka. O dalszych pracach nad nową Syrenką i ich efektach, będziemy oczywiście na bieżąco Was informować.

Syrena S106 logo

Źródło: Internet

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.