Home / Peryferia / Klawiatury / SteelSeries Apex kontra Razer BlackWidow – podobne ale różne

SteelSeries Apex kontra Razer BlackWidow – podobne ale różne

SteelSeries Apex kontra Razer BlackWidow

 

Wprowadzenie

 

Widzieliśmy już kilka dużych klawiatur, ale klawiatura SteelSeries Apex może być największa jaką widzieliśmy. Klawiatura Apex musi być duża, aby mogła pomieścić dziesiątki klawiszy i funkcji oferowanych na klawiaturze.

SteelSeries zaproponowało w klawiaturze Apex różnego rodzaju funkcje, aby zachwycić każdego gracza każdym klawiszem, w tym unikalne propozycje, jak na przykład ekstra szeroki przycisk spacji, dodatkowe klawisze ze strzałkami, a aż 88 różnych makro poleceń z dedykowanymi dla nich przyciskami. Eksperyment w większości udał się ponieważ Apex jest niezwykle czułą klawiaturą z pięknym interfejsem.

Jeśli chodzi o Razer i o BlackWidow w szczególności, jest to najnowsza iteracja firmy, sztandarowa klawiatura do gry. Na pierwszy rzut oka, nie widać zbyt wielu zmian – nawet cena jest taka sama – ale jeden lub dwa istotne szczegóły przeszły gruntowe zmiany, dając graczom wiele nowych powodów, aby rozważyć aktualizację klawiatury. Razer posiada również droższą, podświetlaną wersję “Ultimate” i spokojniejsze wydanie “Stealth” sztandarowej klawiatury do gry.

Jak się dowiecie za chwilę z tego porównania, obie klawiatury przedstawiają sobą najwyższą jakość i zaawansowane funkcje. Delikatne zmiany w wyglądzie to kwestia upodobania, zaś diabeł tkwi w szczegółach czyli zastosowanych przełącznikach i oprogramowaniu.

 

Zawartość pudełka

Opakowanie SteelSeries Apex jest dość proste, otrzymasz klawiaturę zapakowaną w kartonowe opakowanie owiniętą cienką, plastikową folią. Znajdziesz również wydrukowane informacje dotyczące obsługi manualnej klawiatury.

 

Razer BlackWidow również posiada proste opakowanie, ale tu jest twarde plastikowe pokrycie i zabezpieczenie, które przed użyciem trzeba usunąć z górnej części klawiatury. W opakowaniu jest jeden mały karton, który musi zostać usunięty, aby wyjąć klawiaturę z pudełka.

 

Konstrukcja i jakość wykonania

Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem, kiedy testowałem klawiaturę Apex była jej wielkość. Jest szeroka, obszerna, i unosi się pod delikatnym kątem. Klawiatura posiada 140 klawiszy, ze standardowymi klawiszami QWERTY oraz 10 przyciskami z klawiaturą numeryczną, 12 przycisków z funkcjami, sześć klawiszy ze strzałkami i klawisze do kontroli mediów.

Zwykłe cztery przyciski ze strzałkami (Góra, Dół, W Lewo, W Prawo) wzbogacone są dodatkowymi dwoma klawiszami po przekątnej (Góra/W Lewo oraz Góra/W Prawo), które doskonale nadają się do pewnych sytuacji w grze.

Klawisz spacji jest jeszcze bardziej interesujący, ponieważ jest on ponad dwa razy szerszy niż na standardowej klawiaturze.

Po prawej stronie klawiatury są klawisze przeznaczone do kontroli mediów, które oferują standardowe polecenia multimedialne (Regulacja głośności, pauza/play, do przodu i do tyłu), bez potrzeby użycia klawisza funkcyjnego.

Wielokolorowe podświetlenie oznacza, że klawisze wyglądają dobrze w każdych warunkach oświetleniowych, a kolor i jasność podświetlenia możemy ustawić tak jak lubimy.

steelseries Apex 013Klawisze to nie jedyny element, który jest podświetlany, dostępna jest funkcja podświetlenia czterech niezależnych stref, które SteelSeries nazywa Action Zones – z pełną gamą kolorów do wyboru dla każdej strefy.

steelseries Apex macrosPosiadanie podświetlenia różnych stref ułatwia odróżnienie właściwej klawiatury od wielu klawiszy makro, klawiszy funkcyjnych oraz klawiatury numerycznej.

Klawisz W posiada dwie wypukłe kropki, zapewniając dotykowe wyróżnienie od standardowych klawiszy F i J i utrzymanie się na środku klawiszy WASD bez odwracania wzroku od ekranu.

Klawiaturę Apex połączymy z komputerem za pomocą kabla USB Y, z przewodem plecionym o długości ok 190 cm.

Choć podłączenie klawiatury zajmuje dwa porty USB, to obudowa klawiatury oferuje także dwa porty przejściowe USB.

Razer BlackWidow 01x 

Klawiatura Razer BlackWidow wygląda identycznie jak jej poprzedniczka. Mechaniczna klawiatura z przełącznikami Cherry MX ma takie same wymiary i waży tyle samo. Porównując nową BlackWidow do poprzedniego modelu nie będziesz w stanie stwierdzić między nimi różnicy.

Razer Black Widow 010

Układ jest również taki sam, z pełną klawiaturą QWERTY i 10-cioma klawiszami numerycznymi wraz z pięcioma specjalnymi klawiszami makro po lewej i rzędem klawiszy funkcyjnych wzdłuż górnej części, które również służą do kontroli mediów i przyciski do rejestrowania makr i przełączania trybu gry. W przeciwieństwie do innych klawiatu służących do gier, Black Widow nie ma oparcia na nadgarstki, oparcie nie jest wbudowane ani dołączane.

Klawiaturę podłączmy za pośrednictwem 190-centymetrowego plecionego kabla USB Y, który posiada również połączenia audio umożliwiające wbudowanie pass-through dla audio i USB 2.0. Klawiatura posiada indywidualne podświetlenie klawiszy, wyraźne zielone światło znajduje się za każdym klawiszem.

BlackWidow posiada również stylizowane oznakowanie czcionki liter i cyfr. Powłoka klawiszy to efektowna powierzchnia anty-brudząca, jednak matowe wykończenie na obudowie klawiatury pokazuje każdy odcisk palca i smugi co wygląda dość brzydko, biorąc pod uwagę używanie rąk i godziny w bezpośrednim kontakcie z klawiaturą.

 

Funkcje i wydajność

 

Na klawiaturze SteelSeries znajduje się wiele klawiszy, które możemy zaprogramować. Klawiatura posiada 22 klawisze makro oprócz klawiszy uruchamiania makr (dostępnych w standardowej wersji klawiatury) oraz cztery poziomy zaawansowanych ustawień.

Przejście z jednego poziomu makro do następnego jest bardzo proste, dzięki czterem poziomom klawiszy w lewym górnym rogu klawiatury, a do wsyztkiego wystarczy jedno nacisnięcie przycisku. Istnieje również możliwość ukierunkowania klawiatury na anti-ghosting (anty-zakłócenia) najbardziej wykorzystywanych w grze przycisków (strzałki i klawisze WASD oraz klawisze w pobliżu).

Dzięki funkcji anti-ghosting (anty-zakłócenia) , można nacisnąć do sześciu z tych klawiszy jednocześnie bez pomijania naciśnięcia żadnego z klawiszy lub bez blokowania klawiatury. Podczas, gdy klawiatura Apex jest rodzajem klawiatury plug and play, to opcjonalne oprogramowanie klawiatury SteelSeries pozwala dostosować ją na kilka sposobów.

24 przyciski makro można łatwo zaprogramować do uruchamiania poszczególnych aplikacji, aby włączać określone czynności, lub dostosować ją za pomocą rozbudowanych macro poleceń. Zarówno w biurze jak i w przypadku grania w gry, klawiatura SteelSeries Apex oferuje bardzo dobre wrażenia dla użytkownika, przy stosunkowo szybkim działaniu klawiszy i bez problemów z zakłóceniami.

 

Klawiatura BlackWidow oferuje tak samo bogate funkcje i wrażenia dla użytkownika. Razer zmienił wybór przełączników mechanicznych, i zamiast korzystać z przełączników na klawiaturze Cherry, stworzył własny sprzęt o nazwie Razer Mechanical Switches.

Testowałem przez tydzień klawiaturę zarówno podczas gry, jak i w pracy. Podczas, gdy klawiatura ta nadaje się także do pisania, Razer BlackWidow oferuje szereg zaawansowanych funkcji popartych najwyższej jakości sprzętem i oprogramowaniem. Ogólnie rzecz biorąc, ta klawiatura oferuje bardzo dużo dla swoich użytkowników.

 

Podsumowanie

 

Biorąc pod uwagę dziesiątki konfigurowalnych poleceń, wiele przyjaznych w obsłudze funkcji dla graczy oraz projekt wysokiej jakości, klawiatura SteelSeries Apex jest jedną z najlepszych klawiatur jakie sprawdziliśmy, pomimo faktu, że nie jest dostępna z przełącznikami mechanicznymi. Klawiatura SteelSeries Apex okazuje się być właściwą klawiaturą do gier, z zestawem dedykowanego sprzętu, który zapamięta szereg skomplikowanych poleceń, ustawień do własnych potrzeby, i co najważniejsze jest dostępna po przystępnej cenie (ok. 360 zł).

 

Najważniejszym pytaniem dla każdego, kto rozważa kupno klawiatury Razer BlackWidow będzie to, czy nowe przełączniki pozytywnie wpłyną na grę? Odpowiedzi graczy będą się różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi nie będzie widzieć dużej różnicy między tą klawiaturą, a innymi wysokiej klasy klawiaturami do gier. Zestaw funkcji i projekt są dobre, ale poza tym nie ma nic, co naprawdę wyróżnia ten nowy model, oprócz oczywiście klawiszy. To jednak wciąż doskonała klawiatura w swojej klasie.

Co zatem wybrać? Musicie niestety wybrać interesujące was części składowe układanki, którą wam tu przedstawiliśmy, i na jej podstawie zdecydować się na zakup.

 

Klawiatura

Budowa

Funkcje

Oprogramowanie

Ogólnie

SteelSeries

5

4

5

4.5

Razer

5

5

4

4.5