Home / Aktualności / Sprzętowe dekodowanie formatu wideo AV1 dostępne z układami Iris XE, RX 6000 oraz Windows 10

Sprzętowe dekodowanie formatu wideo AV1 dostępne z układami Iris XE, RX 6000 oraz Windows 10

Jeśli chodzi o sprzętowe wspieranie dekodowania wideo, pod tym kątem królowały głównie karty NVIDII z encoderem NVENC. Teraz jednak do może się to zmienić za sprawą układów  Intel Gen12 Iris Xe oraz kart RDNA2 z serii AMD RX 6000. To one poza najnowszymi RTX serii 3000 z rodziny Ampere mają wspierać sprzętowe dekodowanie formatu wideo AV1, które zgodnie z blogiem firmy Microsoft ma zostać zaimplementowane w Windows 10.

Na blogu wymieniono trzy najnowsze architektury graficzne, które obsługują ten format będący aktywnie promowany przez głównych dostawców sprzętu wśród dostawców treści strumieniowania online, z uwagi na o 50% lepszą kompresję niż rozpowszechniony H.264 (co przekłada się na tak dużą oszczędność przepustowości) i 20% lepszą kompresję niż VP9. Jednak najlepszą wiadomością z tym związaną jest fakt, że nie będziecie potrzebować tych procesorów graficznych do korzystania z AV1, gdyż każdy może go używać z systemem Windows 10 (wersja 1909 lub nowsza), instalując rozszerzenie wideo AV1 ze sklepu Microsoft Store. Kodek będzie korzystał z dekodowania programowego (CPU) w przypadku braku akceleracji sprzętowej.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.