Home / Aktualności / Sposoby na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną

Sposoby na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że obecnie ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie, a więc również w Polsce. Jeszcze w 2020 roku roczny koszt jednej MWh na giełdzie wynosił 252 zł. W 2021 roku cena ta wzrosła do kwot rzędu 1300 zł. 16 sierpnia 2022 kwota ta wyniosła aż 1634,57 zł. Warto zatem pomyśleć o oszczędzaniu energii elektrycznej. Pomóc w tym mogą m.in. inteligentne urządzenia marki Woox.

Pierwszą propozycją nawiązującą do opisywanego tematu oszczędzania energii może być inteligentne gniazdko Woox R6113, które pozwala nie tylko zarządzać zdalnie podłączonymi do niego urządzeniami, ale także monitorować zużycie energii np. przez telewizor, czajnik lub pralkę. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnej. Umożliwia ona ustawienie własnych harmonogramów czy automatycznych procesów. Przykładowo gdy do gniazdka Woox podłączony jest grzejnik elektryczny, w aplikacji zdefiniowany jest proces, który automatycznie włącza gniazdo, gdy zewnętrzna temperatura otoczenia spada poniżej np. 10°C.

W sprzedaży poza pojedynczym dostępne jest również podwójne, inteligentne gniazdko Woox R6073. Co więcej, każdym z gniazd można zarządzać indywidualnie. Szukających jeszcze większej liczby gniazd może zainteresować inteligentna listwa, która prócz 3 gniazd na urządzenia elektryczne (do których możemy podłączyć nasz TV, zestaw audio czy konsolę, które mogą być wyłączane na noc), posiada również 4 porty USB. Pozwolą one naładować dowolne urządzenie elektroniczne np. smartfon lub tablet jak również podłączyć pasek LED bez konieczności używania osobnej wtyczki zasilającej (o ile nasz pasek nie korzysta z dedykowanego zasilacza).

Drugim „złodziejem energii” potrafią być żarówki. Jesienią i zimą dni stają się krótsze, tym samym dłużej używamy oświetlenia do codziennych czynności. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tradycyjna żarówka 40 W w trakcie godzinnej pracy zużywa 0,04 kWh. Dla porównania model LED odpowiadający jej parametrom w tym samym czasie zużywa zaledwie 0,005 kWh. Warto zatem zainwestować w rozwiązania LEDowe. Za ich pomocą możemy nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale także stworzyć niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu. Wszystko to za pomocą prostej aplikacji umożliwiającej ustawienie natężenia światła czy barwy. Dzięki temu przystosować oświetlenie w zależności od nastroju lub aktywności. Aplikacja posiada predefiniowane profile, ale pozwala również na dostosowanie własnych ustawień. 

Te dwa rozwiązania są tylko wieloma z możliwych, aczkolwiek inteligentne listwy i żarówki potrafią zdziałać naprawdę wiele. Te pierwsze pozwolą ustalić rutyny czyli programy włączania / wyłączania urządzeń na podstawie zdarzeń, zaś te drugie oferują ponadto możliwość zmniejszania jasności a co za tym idzie jeszcze minimalnie (ale zawsze jakieś) mniejsze zużycie energii.  

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Odpowiedz:

Lub

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

*