Home / Aktualności / Spadki cen procesorów AMD Ryzen 5 – efekt Raven Ridge

Spadki cen procesorów AMD Ryzen 5 – efekt Raven Ridge

Premiera nowej generacji procesorów AMD Raven Ridge, które dopiero co miała swój rynkowy debiut, już zdążyła spowodować, że ceny układów Ryzen 5 dotychczasowej generacji poszybowały w dół.

Dobra wiadomość jest taka, że obniżki nie są symboliczne, z kolei zła niestety jest taka, że jak na razie Polskie sklepy nie odpowiedziały jeszcze swoimi cennikami na pojawienie się nowych, wyposażonych w układy graficzne Vega procesorów AMD Ryzen 3 2200G i Ryzen 5 2400G.

Brytyjski sklep Ebuyer.com dość znacząco obniżył ceny modeli Ryzen 5 1400, Ryzen 5 1500X, Ryzen 5 1600 oraz Ryzen 5 1600X. Ceny tych układów spadły od niecałych 19 do aż ponad 48 funtów.

Przypomnijmy, że procesory Ryzen 3 2200G oraz Ryzen 5 2400G posiadają wbudowane układy graficzne AMD Vega (odpowiednio Vega 8 i Vega 11), których to ich starsi bracia z rodziny Ryzen dotychczas nie posiadali.

Jest to o tyle istotne, że przy obecnie bardzo wysokich cenach kart graficznych spowodowanych kopaniem kryptowalut, taki procesor z zintegrowanym i co ważne całkiem wydajnym układem graficznym (Vega 11 w połączeniu z pamięciami DDR4-3200 jest w stanie oferować wydajność modelu Radeon RX 550), pozwoli nam na doczekanie do powrotu cen do normalnego poziomu lub też w przypadku ew. awarii dedykowanej karty graficznej, wciąż użytkować komputer bez konieczności poszukiwania zastępczego GPU.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.