Home / Aktualności / South Park: Stick of Truth (PS3) Recenzja

South Park: Stick of Truth (PS3) Recenzja

South Park: The Stick Of Truth

Wiele z ludzi napewno chociaż „przelotnie” usłyszało tytuł tego serialu animowanego Matt Stone’a i Trey Parker’a. Twórcy wpadli na bardzo sprytny pomysł zrobienia gry RPG (Role Playing Game) na licencji ich serialu. Producentem gry jest Obsidian Entertainment, wydaniem gry zajęła się firma Ubisoft.

South Park: Stick of Truth

Gra miała swoją premierę 04 marca 2014r. w USA, 06 marca 2014 w Europie (wersja PAL). Co z tego wyszło? Myślę, że bardzo przyjemne RPG…

South Park Stick of Truth 01Grę zaczynamy od wykreowania naszej własnej postaci, potem następuje intro (które powaliło mnie na kolana – poczułem się, jakbym oglądał kolejny odcinek serialu), w którym dowiadujemy się, że przybył „nowy” do South Parku.

Pierwszą naszą misją jest pomoc Buttersowi w walce, i zapoznanie się z Cartmanem – Królem – Czarodziejem królestwa ludzi.


Cartman zapoznaje nas z historią tytułowego „Kijka Prawdy” – Ta rasa (występują dwie: Ludzie i Elfy), która posiada Kijek Prawdy, rządzi całym wszechświatem.

Do wyboru mamy 4 klasy postaci: Wojownika – władającego bronią białą i ciekawymi atakami specjalnymi, Maga- żywioły ziemi nie są mu obce, Złodziej – specjalizujący się w atakach z umiejętnościami specjalnymi, Żyd – ataki związane z historią religii.


Każda z postaci jest unikatowa, lecz mogę powiedzieć, że na maksymalnym poziomie (15) wszystkie klasy są mniej więcej sobie „równe”. Jeśli chodzi o arsenał broni i wyposażenia, mamy w czym wybierać, jednak wraz z postępem gry otrzymujemy również „tytuły” i razem z nimi otrzymujemy również lepszy ekwipunek.

Jeśli chodzi o sam interfejs, w samej grze jest on dość przejrzyście zrobiony – wyglądem przypomina to trochę „przeglądarkę z zakładkami” – pierwsza przypomina zakładkę Facebooka – tak, zdobywamy przyjaciół w grze !

South Park The Stick of Truth walka ButtersaWłaśnie pierwszym z nich jest Butters, który zaprasza nas do swojego grona znajomych po pokonaniu jego przeciwnika. Im więcej znajomych, tym lepiej. Dlaczego?

Ponieważ  wraz z przybywającymi znajomymi zostają odblokowane punkty, które możemy zamienić na umiejętności pasywne (powiększenie pasku zdrowia, mikstury leczenia leczą więcej itp.) 

Oczywiście również podstawowe umiejętności możemy ulepszać po zdobyciu każdego poziomu, a po paru poziomach otrzymujemy nową umiejętność. Jednak jedną z „najmocniejszych” rzeczy, którą będziemy często używać, i która jest bardzo „mocna” , będą nasze „cztery litery”.

South Park The Stick Of Truth puszczanie bakowPuszczanie bąków będzie nam towarzyszyć od prawie samego początku, do końca gry, a umiejętne wykorzystanie tej „magii” może zakończyć walkę już po pierwszej turze. Naszym pierwszym „Sensei” będzie oczywiście … Cartman – Eric Grzmotopierdny (bo któż by inny).

Wraz z postępem gry, będziemy uczyć się nowych rodzajów „pierdów”. Spróbujcie każdej techniki – nie pożałujecie.


Questy poboczne stanowią tu dużą rolę. Będziemy szukać Jezusa w kościele, pomożemy Panu Hankey znaleźć jego „kupkowate” dzieci, czy dostarczymy „dyskretną” przesyłkę Panu Niewolnikowi, czy pomożemy panu Kim walczyć z Mongołami („God damn Mongorians!”). W zamian wcześniej wymienione postacie użyczają nam swoich mocy (raz na dzień), które w sposób „spektakularny” kończą bitwę.

South Park The Stick Of Truth quest


Grafika i dźwięk w South Park: Stick of Truth


Przechodząc do wizualizacji – grafika jest naprawdę imponująca! Jak napisałem wcześniej – twórcom udało się przenieść serial do gry – będziecie czuć się, jakbyście występowali w kolejnym odcinku. Wszystkie szczegóły, również te w domach głównych bohaterów zostały odwzorowane perfekcyjnie. Jako fan serialu, w takim klimacie czułem się po prostu bajecznie.

Mówiąc o audio – również nie byłem rozczarowany. Wszystkie (powtarzam wszystkie) postacie zagrali oryginalni aktorzy – nawet Ci, którzy wystąpili przelotnie przez parę sekund w jakimś epizodzie! Jeśli chodzi o muzykę, też jest świetnie – wiele motywów z serialu (w tym główny) został również umieszczony w grze. Wielki plus!


Podsumowując:

plus-sign

 grafika rodem z serialu

plus-sign dialogi prowadzone w South Park’owym stylu

plus-sign oryginalne głosy aktorów

plus-sign bardzo przyjemny sposób prowadzenia gry

minus-signdość krótka (bez questów pobocznych ukończymy ją w przeciągu 7 godzin)

minus-signpoziom trudności nie gra roli – gra jest łatwa na każdym z poziomów

minus-signcenzura paru scenek na wydania konsolowe

Moim zdaniem gra warta kupna. Jest typowy, serialowy humor, scenki, walki i efekty specjalne zrobione elegancko, questy poboczne pomagają poznać trochę bardziej South Park.

Jeden (dość duży minus) – grę polecam głównie fanom South Park’a, ponieważ tylko oni będą wiedzieć o co we wszystkim chodzi. Mimo tego, gdy gra stanieje, polecam ją również wszystkim, którzy lubią humorystyczne gierki.


Wiele z ludzi napewno chociaż „przelotnie” usłyszało tytuł tego serialu animowanego Matt Stone’a i Trey Parker’a. Twórcy wpadli na bardzo sprytny pomysł zrobienia gry RPG (Role Playing Game) na licencji ich serialu. Producentem gry jest Obsidian Entertainment, wydaniem gry zajęła się firma Ubisoft. South Park: Stick of Truth Gra miała swoją premierę 04 marca 2014r. …

Ocena końcowa

Grafika
Muzyka
Grywalność

Rządzi

Podsumowanie : Idealnie odwzorowana rzeczywistość z serialu, dobra oprawa dźwiękowa i grywalność powodują, że jest to obowiązkowa pozycja dla fanów South Parka.

Twoja ocena: 4.6 ( 4 votes)
88

O użytkowniku Hektorenzo

Pasjonat gier wideo, poczynajac od czasow dobrego NES'a, po zakupieniu PS3 również początkujący pasjonat gier na PS3 :)