Home / Aktualności / Sony Vision-S – elektryczny samochód największym zaskoczeniem CES 2020

Sony Vision-S – elektryczny samochód największym zaskoczeniem CES 2020

Jeśli tak jak my przecieracie z niedowierzania oczy na widok elektrycznego samochodu Sony Vision-S, to nie martwcie się, wszystko jest w porządku. Sony prowadząc swój samochód elektryczny spowodowało najprawdopodobniej największe zaskoczenie na CES. Wersja koncepcyjna samochodu nie ma na celu przekształcenia Sony w kolejnego dużego producenta pojazdów elektrycznych konkurującego z Teslą, ale raczej służy jako miejsce do testowania technologii motoryzacyjnych, które wykorzystują doświadczenie firmy w dziedzinie obrazowania, czujników i multimediów.

Sony nie planuje sprzedaży samochodów elektrycznych w najbliższym czasie, ale pierwszy wysiłek firmy w postaci Vision-S z pewnością wygląda obiecująco i buduje pozytywnie wizję firmy na rynku motoryzacyjnym. Koncentrując się na ewolucji bezpieczeństwa, zdolności adaptacyjnych i rozrywki w samochodach przyszłości, Sony nawiązało współpracę z kilkoma liczącymi się producentami samochodów w branży motoryzacyjnej, aby stworzyć platformę samochodową połączoną z pojazdem, demonstrując ją w samochodzie zbudowanym przez ten sam zespół, który stworzył firmę Psa-robota Sony Aibo.

Technologia o kryptonimie „Cocoon Safety” EV na pokładzie składa się z ponad 30 czujników, które informują samochód o jego otoczeniu. Należą do nich czujniki obrazu CMOS, półprzewodnikowe czujniki LiDAR i Time of Flight (ToF) do wykrywania pojazdów, przedmiotów i ludzi, umożliwiające widzenie w dzień / nocy i zapewniające wsparcie kierowcy z autonomiczną zdolnością poziomu 2.

Bez wątpienia samochód przypomina nieco Teslę i Lucid Motors po bokach i z tyłu, podczas gdy przód wygląda na zainspirowany był najwidoczniej Porsche Taycanem. Jeśli chodzi o napęd, Vision-S jest napędzany przez układ dwóch silników, które wytwarzają łączną moc 400 kW (536 KM) za pośrednictwem napędu na wszystkie koła, umożliwiając mu osiągnięcie prędkości 0-62 km / h w 4,8 sekundy oraz rozpędzenie do maksymalnej prędkości 149 km / h. Kabina wyposażona jest w technologię 360 Reality Audio firmy Sony z głośnikami na każdym z czterech siedzeń oferując tym samym przestrzenny dźwięk obiektowy przekładający się na wciągające wrażenia akustyczne. Na całej desce rozdzielczej znajduje się panoramiczny ekran, zaś z tyłu dwa ekrany dotykowe dla pasażerów.

Dane dotyczące zasięgu prawdopodobnie nie wchodzą w rachubę, ponieważ samochód nie wejdzie do produkcji, chociaż Sony twierdzi, że wykonał pełny test drogowy Vision-S, aby upewnić się, że samochód i jego technologia są zgodne z przepisami bezpieczeństwa.

Platforma EV, na której opiera się Vision-S, została zbudowana przez Magna, kanadyjskiego producenta, znanego z dostarczania podobnych rozwiązań na potrzeby GM, Forda czy właśnie Tesli. W międzyczasie Sony współpracowało również z Bosch, Blackberry, Continental, Nvidia i Qualcomm w zakresie innych komponentów do swojego samochodu.

Jeśli chodzi o możliwości dostosowania, „zorientowana na oprogramowanie konstrukcja Sony” ma na celu zapewnienie bezprzewodowych aktualizacji, spersonalizowanego interfejsu użytkownika dla każdego kierowcy oraz elastycznej platformy samochodowej, której można również używać w SUV-ach i furgonetkach.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.