Home / Aktualności / Sony przejmuje twórcę Destiny studio Bungie

Sony przejmuje twórcę Destiny studio Bungie

Tego w zasadzie  można się było spodziewać. Po przejęciu przez Microsoft studia Activision Blizzard, Sony zareagowało w miarę błyskawicznie zgadzając się na zakup Bungie, oryginalnego twórcy serii Halo (od tego czasu rozstał się z Microsoftem) i twórcy Destiny. Po sfinalizowaniu umowy Bungie będzie niezależną spółką zależną Sony Interactive, której zarząd będzie kierowany przez Pete’a Parsonsa, obecnego dyrektora generalnego Bungie, wraz z resztą obecnego zespołu zarządzającego. Bungie została założona w 1991 roku i przejęta przez Microsoft w 2000, podobno zaledwie kilka dni przed przejęciem studia przez Apple i repozycjonowaniem Halo: Combat Evolved jako tytuł startowy na konsolę Xbox.

Prezes i dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment Jim Ryan powiedział, że chce jasno powiedzieć społeczności, że Bungie pozostanie niezależnym i wieloplatformowym studiem i wydawcą. Niemniej te plany mogą się zmienić i w przypadku „niestosownego” zachowania Microsoftu w przypadku gdyby ten zdecydował się na ekskluzywne tytuły Activision Blizzard dla swojej konsoli, Sony mogłoby użyć Bungie jako karty przetargowej aby zrobić to samo.

Bungie oddzieliła się od Microsoftu w 2007 roku, ale Microsoft zachował prawa do serii Halo. Od tego czasu studio uruchomiło serię wieloosobowych strzelanek z perspektywy pierwszej osoby Destiny, która jak dotąd składa się z dwóch głównych wydań.

Jest to trzecia duża akwizycja gier w styczniu, po zakupie Zyngi przez Take-Two Interactive za 12,7 miliarda dolarów i ogromnym wykupie Activision Blizzard przez Microsoft za 68,7 miliarda dolarów. Umowa Sony dotycząca Bungie jest niewielka w porównaniu z innymi, ale może być pierwszą z kolejnych.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.