Home / Aktualności / Smart EYE 300 IP – test zewnętrznej kamery CCTV firmy Ferguson

Smart EYE 300 IP – test zewnętrznej kamery CCTV firmy Ferguson

Bezpieczny dom bez kamery to jak rower bez jednego koła. Można polegać na czujnikach informujących nas o otwarciu drzwi lub okna oraz ruchu w danym pomieszczeniu, aczkolwiek wizja pozwala nam nie tylko szybciej zareagować, ale również przeanalizować później co się stało. Dlatego właśnie przydatna może się stać lektura recenzji kamery Smart EYE 300 IP firmy Ferguson, która razem z zestawem Smart Security Kit trafiła niedawno do nas na testy. Czy kosztująca obecnie ok. 250 zł sieciowa kamera IP 1080p okaże się wartą zakupu? Sprawdźmy!

Co w zestawie?

W ciekawie wyglądającym pudełku poza samą kamerą IP znajduje się jeszcze zestaw akcesoriów w postaci zasilacza, krótkiego kabla sieciowego LAN, zestaw kołków i śrub do montażu i antena Wi-fi. Jeśli chodzi o dokumentację, otrzymujemy kartę gwarancyjną oraz krótką instrukcję obsługi. Można powiedzieć, że to taki standard jeśli chodzi o wyposażenie kamer IP. 

No ale przyjrzyjmy się samej kamerze oraz jej specyfikacji. 

Specyfikacja:

– System: P2P, free, Plug and Play, no port forwarding needed
– Video Sensor: 2 Megapixel 1/2.7” CMOS
– Video Frame Rate: 1-25fps (50Hz)
– Rozdzielczości: 1920×1080, 640×352, 320×176
– Video Lens: 3,6mm, 90° view angle (horizontal), 3 x digital zoom
– Tryby WB and BLC: Auto
– Kompresja video: H.264
– Video LUX: 0.4 Lux/F1.2
– Night Vision IR: 3 strong LED lights, 110° IR angle
– Night Vision Distance: 15m IR distance, photoresistor sensitivity: 0-5 Lx
– Night Vision IR Cut: Auto switch without color cast
– Image Adjustment: Hue, brightness, contrast, saturation, sharpness
– Alarm Notification: Push for iOS/Android app; Upload pictures to email address; Upload alarm records to memory card and FTP server
– Network Supportet IP Adresses: Static IP, dynamic IP, PPPOE
– Network Ethernet: RJ-45 10/100Mbps
– Wireless: Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
– Wireless Antenna: 2,4GHz 3dBi
– Wireless Transmission Rate: 150Mbps max
– Recording Protocol: ONVIF 2.1 compatible
– Internal Memory: 128MB
– Micro SD Card: 128GB max
– Parametry zasilacza: 12 VDC 1A
– Zasilanie sieciowe: 50Hz/60Hz
– Graniczna temperatura pracy: -10°C – 50°C
– Graniczna wilgotność pracy: 10%-90%RH

Klasa IP66
– Wymiary: Φ72x180mm
– Waga: 370g
– Akcesoria w zestawie: Zasilacz, instrukcja, śruby, uchwyt, antena
– Certyfikaty: ISO, FCC, CE, RoHS

 

Jak można zauważyć ze specyfikacji największą rozdzielczością jaką będziemy w stanie uzyskać to 1080p, czyli Full HD. Jest to z pewnością wystarczające do większości zastosowań, szczególnie jeśli spojrzymy na cenę ok. 250 zł. Modele 2K lub 4K będą kosztowały znacznie więcej, w związku z czym musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy zależy nam na super rozdzielczości czy na cenie. 

Kamera Smart EYE 300 IP posiada 2MP sensor z pf/1.2 mogącą rejestrować do 25 klatek na sekundę a optyka jest w stanie zapewnić 90 stopniowe pole widzenia. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest 3-krotny cyfrowy zoom oraz 15m zasięg w nocy, zapewniany przez trzy sporej wielkości diody LED. Jak w podobnych produktach konkurencji jakość obrazu możemy regulować za pomocą jasności, nasycenia czy ostrości. 

Każda kamera IP powinna oferować możliwość zastosowania zarówno statycznego jak i dynamicznego adresu IP oraz PPOE, nie inaczej jest tutaj. Producent postarał się o zaimplementowanie wszystkich trzech. Podobnie do konkurencji mamy do dyspozycji port 10/100Mbps, który jest wystarczający do obsługi 1080p. Nie inaczej jest jeśli chodzi o łączność bezprzewodową – 802.11b/g/n i zakres 2.4GHz. Taka kombinacja pozwala na maksymalne transfery 150Mbps.

Jednak bardzo ważną dla nas funkcją (której na szczęście nie zabrakło w Smart EYE 300 IP) jest ONVIF 2.1. Dzięki temu będziemy w stanie podłączyć kamerę do nagrywarki sieciowej NVR i zapisywać obraz na dysku zamiast na karcie microSD (która może stanowić element dodatkowy). Jeśli chodzi o tą ostatnią to maksymalny rozmiar, który określił producent to 128 GB. Naszym zdaniem co najmniej wystarczający na ciągłe nagrywanie FHD przez miesiąc lub dłużej. 

 

Aplikacja

Do obsługi kamery można (a nawet trzeba) użyć Ferguson Smart – tej samej aplikacji, którą wspomnieliśmy przy okazji Smart Security Kit. Oferuje ona dodanie jednej z trzech oferowanych przez Fergusona kamer, w naszym przypadku Smart EYE 300 IP

 

Testy

Już na wstępie mogliśmy zauważyć, że kamera oferuje znacznie lepszą jakość niż DBPower, którą wcześniej mieliśmy okazję testować, i do której ze względów cenowych ją porównujemy. Wspomniany przed chwilą produkt konkurencji wypadała gorzej względem Fergusona z uwagi na lepszą jakość w ciągu dnia (oraz co ważne dla nas w ciągu nocy), jak również stabilność połączenia czy łatwość konfiguracji. Jak sami przyznacie to sporo miejsc, w których musielibyśmy pójść na kompromis. Na szczęście nie w przypadku Smart Eye 300.

Miłym zaskoczeniem jak już wspomnieliśmy była jakość obrazu oferowana przez testowaną kamerę. Choć to nadal 1080p to jednak ilość szumów w ciągu dnia lub nocy była znacznie niższa. Co więcej, mleczne rozmycie widoczne w DBPower w przypadku produktu Fergusona zupełnie nie istniało – można? Można! Można by było podejrzewać, że trzy diody doświetlające oferowane w Smart Eye 300 będą niewystarczające jednak nic bardziej mylnego. Porównując ten sam zasięg jasno pokazał, że mniejsza ilość diod LED ale o większej mocy może dorównać a nawet przewyższyć konkurencyjne produkty oferujące ich większą ilość. 

Także wstępna konfiguracja i dodanie kamery do nagrywarki NVR nie sprawiła problemu. Dzięki kompatybilności z ONVIF 2.1 została ona bez problemu dodana do systemu i umożliwiała nagrywanie na dysk zamiast na kartę microSD, z którą również nie było problemu. W przypadku mniejszej (lub tylko jednej) ilości kamer karty pamięci mogą stanowić dobrą alternatywę, przy większej będziemy najprawdopodobniej chcieli podpiąć kamery do jednego systemu i zapisywać nagrania na dużym dysku twardym. 

 

Nagranie z kamery w dzień (plus porównanie z kamerą IdeaNext oraz DBPower)

Gora lewo  – IdeaNext, góra prawo – DBPower, dół lewo – Ferguson Smart Eye 300 IP

Nagranie z kamery w nocy (plus porównanie z IdeaNext)

Gora lewo  – IdeaNext, dół lewo – Ferguson Smart Eye 300 IP

 

Podsumowanie

Trzeba powiedzieć, że do każdej nowej kamery IP podchodzimy z dużym dystansem z kilku powodów. Pierwszym jest ogólna dostępność tanich produktów, które oferują bardzo słabą jakość oraz są niezmiernie trudne w konfiguracji, a do tego po czasie przestają należycie działać, wymagając ponownego ustawienia itp. Podwyższa to poprzeczkę dla producentów, którzy z jednej strony chcą zaproponować coś budżetowego, a z drugiej nie ujmować zbyt wiele w kwestii jakości. Nie zawsze się to udaje, pozostawiając kupującego w sytuacji zwrotu produktu i braku zabezpieczenia domu czy posesji. To na pewno nic z czym ktokolwiek chciałby się mierzyć. 

Jednak zdarzają się takie produkty jak Smart Eye 300 marki Ferguson, które mile zaskakują. Mowa tu zarówno o jakości oraz łatwości konfiguracji, która dotyczy zarówno aplikacji jak i podłączenia do dedykowanej nagrywarki NVR. Najłatwiej ocenić tę funkcję w odniesieniu do innego produktu, którym w naszym przypadku była kamera DBPower. Ferguson wygrywał praktycznie pod każdym względem czy to jakości czy ceny, nie wspominając o konfiguracji. 

Jeśli więc chcecie dobrą i niedrogą kamerę IP, która zwiększy bezpieczeństwo waszego domu czy posesji, warto się zainteresować kamerą Ferguson Smart Eye 300. Model ten jest obecnie w promocji na stronie producenta, choć sama promocja nie powinna stanowić decydującego czynnika podczas podejmowania decyzji o jej zakupie, lecz możliwości samej kamery. 

 

Bezpieczny dom bez kamery to jak rower bez jednego koła. Można polegać na czujnikach informujących nas o otwarciu drzwi lub okna oraz ruchu w danym pomieszczeniu, aczkolwiek wizja pozwala nam nie tylko szybciej zareagować, ale również przeanalizować później co się stało. Dlatego właśnie przydatna może się stać lektura recenzji kamery Smart EYE 300 IP firmy …

Ocena końcowa

Cena / jakość
Funkcje
Aplikacja / oprogramowanie
Ocena ogólna

Warta uwagi

Podsumowanie : Kamera, która potrafi mile zaskoczyć mimo, że konkurencja w tym segmencie nie jest mała.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
81

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.