Home / Aktualności / SK Hynix gotowy do produkcji modułów DDR5

SK Hynix gotowy do produkcji modułów DDR5

DDR4 jest obecnie  na rynku sześć lat, a pomimo tego jakże niedługiego stażu, DDR5 z pewnością sprawi, że będzie całkowicie przestarzały. Główną cechą jest wydajność wynosząca do 8400 MT / s. Przy tej wartości, teoretyczna przepustowość na kanał wynosi 67,2 GB / s, czyli o wiele więcej niż znamionowe maksimum 25,6 GB / s które jest w stanie zaoferować pamięć DDR4. Typowa konfiguracja dwukanałowa DDR5 będzie oferować 134 GB / s. Czterokanałowy układ to już 267 GB / s; ośmio – 538 GB / s. Rzeczywiste prędkości są jednak w praktyce o około 30% niższe, niemniej i tak wyższe od poprzednika.

Czterokrotny wzrost gęstości sprawi, że moduły o dużej pojemności będą tańsze, a nowe makymalne pojemności pamięci najprawdopodobnie pojawią się na rynku. Obniżone napięcie robocze i napięcie szczytowe (VPP) zwiększy wydajność energetyczną. Z kolei ECC i ECS zapewniają znacznie lepszą korekcję błędów i niezawodność. 

Trzy kluczowe liczby dotyczące pamięci to: liczba banków – to one przechowują dane. Druga to długość pobierania wstępnego, czyli ile danych podsystem pamięci może wyodrębnić w jednej rundzie. I w końcu długość serii, czyli jak długo podsystem musi wyodrębnić każdą rundę danych.

Dla niezbyt zorientowanych w technologiach pamięci, istniejący limit techniczny w DDR4 zapobiega przeskakiwaniu podsystemu pamięci z jednego banku do drugiego w ciągu jednej rundy. Umożliwia to jednoczesny dostęp do jak największej liczby banków – ale aby to zrobić, musi zmniejszyć szybkość, z której pobiera dane z każdego z nich, tym samym ogólnie potrzebuje nieco więcej czasu na to zadanie. W DDR5 długość serii jest podwojona, więc czas ulega podwojeniu, a następnie liczba banków, do których uzyskano dostęp, jest także podwojona. Jednak otrzymujemy podwójną ilość danych aczkolwiek potrzebujemy na to podwójnej długości pobierania wstępnego, aby przenieść wszystkie te dane z pamięci.

Tak po krótce wygląda porównanie DDR4 i DDR5, ale podwojenie tych trzech liczb sprawia, że ​​DDR5 jest dwa razy szybszy niż DDR4, z kilkoma drobnymi ulepszeniami i procesem technologicznym zmniejszającym się do 10 nm. To także część tego, dlaczego DDR5-8400 tak naprawdę nie działa na częstotliwości 8400 MHz, jak można się spodziewać po jej nazwie.

SK Hynix przygotowuje się do rozpoczęcia masowej produkcji DDR5 jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że nowe DDR-y zajmą 22% rynku pamięci w 2021 r. i aż 43% do 2022 r., Więc zanim się zorientujemy, wszystkie nasze urządzenia do gier będą wymagały aktualizacji. Architektura Zen 3 AMD i Sapphire Rapids Intela mogą potencjalnie obsługiwać DDR5, a więc od momentu wprowadzenia ich na rynek w nadchodzącym roku.

 

Źródło: Techspot

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.