Home / Konsole / Sinclair ZX Spectrum Vega+ czyli legendarny komputer w postaci przenośnej konsoli

Sinclair ZX Spectrum Vega+ czyli legendarny komputer w postaci przenośnej konsoli

Sinclair ZX Spectrum Vega plusZX Spectrum może nie wszyscy pamiętają ze względu na wiek, ale Sinclair ZX Spectrum Vega+, przenośna retro konsola, może zasłynąć już niebawem, o ile uda się zebrać na Indiegogo 100 tys. funtów brytyjskich. Na chwilę obecną zebrano ok. 55 tysięcy, a do końca zbiórki pozostał miesiąc. Link do projektu znajduje się tutaj.

Wyglądająca nieco jak PS Vita, Vega+ posiada również swój wyświetlacz, dzięki któremu nie będziemy (choć i taka możliwość będzie dostępna) musieli go podłączać do monitora czy telewizora jak jego poprzednika, aby móc cieszyć się magią lat 80-tych.

Najnowszy pomysł Sinclair to szansa na ponowną magię klasycznego ZX Spectrum, pytanie tylko czy się uda, skoro Sony odpuszcza sobie dalsze funkcjonowanie swojej przenośnej konsoli, z uwagi na bardzo silny rynek mobilny, a szczególnie smartfonowy.

 

Gry mają być wgrywane na Vegę+ poprzez kartę microSD, której maksymalna pojemność nie została ujawniona, ale mając na uwadze wielkość gier z 14 tys. puli, nie powinno być problemów ze zmieszczeniem większości z nich np. na karcie o pojemności kilku lub kilkunastu gigabajtów.

Przenośna konsola ma posiadać również wbudowane 1000 licencjonowanych gier, pokrywających klasyczne tytuły już na starcie.

Sinclair ZX Spectrum Vega plus 03

 

Ważąca losy sukcesu konsoli Sinclair ZX Spectrum Vega+ jest cena, która ma wynieść 100 funtów. Nie jest to sporo, ale czy nie łatwiejsze może okazać się zdobycie odpowiedniego emulatora i uruchomienie tych gier na smartfonie czy tablecie?

Niemniej jednak sentyment dla niektórych (dla nas również) jest bezcenny, a mając na uwadze wysoką jakość wykonania i ciekawy wygląd, całość może okazać się warta zakupu. Mamy nadzieję, że twórcy pomyślą także nad logicznym rozplanowaniem interfejsu użytkownika i podziałem owych tysiąca gier na kategorie. 

Czy uważacie, że na rynku powinny pojawić się podobne produkty, w tym Atari czy Commodore?