Home / Aktualności / Seria OC Formula ASRocka powraca wraz z płytami Z590 dla 11 generacji procesorów Intela

Seria OC Formula ASRocka powraca wraz z płytami Z590 dla 11 generacji procesorów Intela

Takiego impetu pyt głównych jak tych wspierających najnowszą generację procesorów Intela już dawno nie widzieliśmy. Dziś jeden z głównych producentów płyt głównych, ASRock, ogłosił powrót serii OC Formula wraz z płytą Z590 OC Formula zbudowaną dla 11 generacji procesorów Intela.

Już sam wygląd płyty zdradza nieco bardziej specjalny charakter Z590 OC Formula, która jest wypełniona funkcjami sprzyjającymi overclockingu, takimi jak gniazda SMD DIMM, 12-warstwowa płytka drukowana o niskiej stratności czy technologia inteligentnego stopnia mocy o 16 fazach zasilania 90 A. Zaprojektowane przez ASRock gniazda SMD DIMM pomagają zmniejszyć utratę sygnału, a także poprawić stabilność pamięci RAM przy wysokich częstotliwościach, dzięki czemu można zmaksymalizować potencjał przetaktowywania RAM-u. 12-warstwowa płytka drukowana klasy serwerowej zapobiega wyginaniu się PCB ale co ważniejsze poprawia integralność sygnału, zapewniając wyższą wydajność, a także stabilność systemu. Zastosowane technologie inteligentnych stopni mocy są zoptymalizowane pod kątem monitorowania prądu i temperatury każdej fazy zasilania, co oznacza, że ​​procesor cały czas otrzymuje płynne zasilanie, co skutkuje zwiększoną wydajnością i możliwościami przetaktowywania. Aby zapewnić overclockerom jeszcze łatwiejszy dostęp do kluczowych danych dotyczących wydajności, płyta główna zawiera również wyświetlacz OLED a także przycisk OC, ułatwiający sterowanie funkcjami OC.

W Z590 OC Formula nie zabrakło też innych najnowszych i najbardziej wydajnych technologii jak WiFi 6E, która rozciąga się na całkowicie nowe pasmo 6GHz, zapewniając więcej możliwości WiFi w tym mniej zatłoczone pasmo przekładające się na szybszy przepływ danych. Płyta jest również wyposażona w gniazda USB 3.2 Gen-2×2, zapewniające najwygodniejszą łączność dla urządzeń pamięci masowej USB wymagających superszybkiego transferu 20 Gb / s. Nowa generacja procesorów Intela wymusiła poniekąd zastosowanie PCIe 4.0 – najnowszego standardu połączeń międzysieciowych, który podwaja przepustowość dostępną w PCIe 3.0. Będąca teraz w standardzie na płycie głównej zapewnia, że dyski SSD i karty graficzne są jeszcze wydajniejsze.

Porządną płytę główną poznaje się też po układzie dźwiękowym w jaki jest wyposażona. Wysokie aspiracje opisywanej ty płyty z chipsetem Z590 powodują, że producent nie mógł pójść na kompromis pod kątem dźwięku, tym samym ASRock zastosował tu układ ESS 9218 DAC Wima, który zapewnia prawdziwy dźwięk HiFi bez zniekształceń i krystalicznie czystą jakość dźwięku. Dodatkowym atutem jest 112 dB THD+N (poziom całkowitych zniekształceń harmonicznych plus szum) i obsługa wyższej impedancji 600 omów (wyjście słuchawkowe), którą docenią audiofile.

Nie znamy jeszcze dokładnej premiery płyty ASRock Z590 OC Formula na naszym rynku oraz jej ceny. Ta druga z uwagi na wygląd i funkcje z pewnością nie będzie niska. 

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.