Home / Aktualności / Seagate Constellation ES.3 Megalodon o pojemności 6 TB już wkrótce

Seagate Constellation ES.3 Megalodon o pojemności 6 TB już wkrótce

Firma Seagate przygotowuje się do wprowadzenia na rynek dysku twardego o pojemności 6 TB. Nowość ta należeć ma do rodziny 3,5-calowych urządzeń, jednak na chwilę obecną nie wiadomo jaki będzie posiadał on interfejs (SATA czy SAS).

Opisywany dysk będzie należał do serii Constellation ES.3 Megalodon i zostanie wyposażony w 6 talerzy o pojemności 1000 GB, których prędkość obrotowa wynosić ma 7200 obr./min. Przewidywany termin prezentacji ww. kolosa nastąpić ma w drugim kwartale tego roku (kwiecień-czerwiec), podobnie zresztą jak jego rynkowy debiut, który przypaść ma w końcowym okresie Q2’14.

Seagate Constellation ES.3 Megalodon będzie stanowił bezpośrednią konkurencję dla konstrukcji Ultrastar HE6 marki HGST (WD Hitachi), która dysponuje 7-talerzami o pojemności 857 GB. Przy okazji zapowiedzi swojego 6-TB dysku firma Seagate zapowiedziała dalszy rozwój oraz poszerzanie swojej oferty o urządzenia wykorzystujące takie technologie jak SMR czy HAMR, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie większej gęstości zapisu danych na talerzu.

 Seagate big logo

Źródło: MyCE

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.