Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / SAPPHIRE Tri-X Radeon R9 FURY – bezkompromisowa wydajność

SAPPHIRE Tri-X Radeon R9 FURY – bezkompromisowa wydajność

AMD-Radeon-R9-Fury_Fiji-Pro_Sapphire-R9-Fury-Tri-X

Firma SAPPHIRE Technology zaprezentowała swoją nową kartę graficzną z układem Fiji Pro, a dokładnie SAPPHIRE Tri-X Radeon R9 FURY. Karta ta to produkt dla najbardziej wymagających, oferujący bardzo dobrą wydajność w najwyższych rozdzielczościach Ultra HD przy jednoczesnym zachowaniu bardzo cichej pracy.

Nowa grafika oparta jest na ostatniej odsłonie architektury Graphics Core Next (GCN) oraz innowacyjnej pamięci High Bandwidth Memory (HBM) o ogromnej przepustowości. To połączenie ukryte pod nowym zaawansowanym systemem chłodzenia Tri-X, zaprojektowanym specjalnie na potrzeby tego modelu, zapewnia karcie bardzo dużą moc obliczeniową, a zarazem niskie temperatury pracy i ciche działanie.

sapphire-tri-x-fury 03

Za odprowadzanie energii cieplnej z całego układu odpowiedzialny jest system chłodzenia Tri-X, tym razem w najwydajniejszej dotąd wersji. System wielu rurek cieplnych o średnicy 6, 8 i 10 milimetrów przekazuje ciepło zarówno z rdzenia graficznego, jak i otaczających go komponentów do radiatora z bardzo gęstym ułożeniem żeberek. Mocny strumień powietrza generują trzy niezwykle ciche 90-milimetrowe wentylatory z podwójnymi łożyskami kulkowymi zwiększającymi ich niezawodność.

sapphire-tri-x-fury 02

Tylna aluminiowa płytka usztywnia całą konstrukcję, zapewniając solidne mocowanie dla PCB jak i całego układu chłodzącego. Radiator wystaje poza laminat, dzięki czemu przepływ powietrza w tylnej części karty jest dodatkowo zwiększony.

W kartach graficznych FURY znajduje się wiele sensorów termicznych, na podstawie których układ reguluje pracę wentylatorów tak, by uzyskać jak najniższe obroty przy zadanej temperaturze. Dodatkowo, wprowadzony w najnowszych kartach firmy SAPPHIRE system IFC-II (Intelligent Fan Control II) pozwala na całkowite wyłączenie wiatraków gdy procesor graficzny nie jest mocno obciążony, np. kiedy użytkownik ogląda film lub przegląda Internet.

Na laminacie karty znalazł się szereg diod LED. Pierwsza z nich sygnalizuje status trybu AMD ZeroPower, podczas gdy pozostałe obrazują w czasie rzeczywistym aktywność GPU na podstawie poboru energii. Kolory diod można skonfigurować.

Niewtajemniczonych pragniemy poinformować, że kartę Stą oparto na nowym procesorze graficznym Fiji Pro. Kluczową częścią nowego akceleratora jest zastosowanie pamięci HBM (High Bandwidth Memory), która znajduje się teraz w bezpośrednim otoczeniu procesora graficznego. Ponadto, kolejne warstwy kości pamięci HBM mogą być ustawiane pionowo jedna na drugiej. Wszystko to oszczędza miejsce na PCB, zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne i przyspiesza komunikację między GPU a pamięcią.

W nowej karcie firmy SAPPHIRE z rdzeniem Fiji Pro znalazły się 3584 procesory strumieniowe taktowane z częstotliwością 1000 MHz (1040 MHz w wersji OC), a także 4 GB pamięci HBM na szynie o szerokości 4096 bitów umożliwiającej wymianę danych z GPU z prędkością do nawet 512 GB/s.

Nowa karta SAPPHIRE obsługuje wszystkie najnowsze technologie, takie jak DirectX 12, AMD FreeSync, AMD TrueAudio, AMD LiquidVR, AMD VSR scaling i AMD Frame Rate Target Control.

Wśród oferowanych wyjść znalazły się trzy złącza DisplayPort oraz jedno HDMI 1.4a. Urządzenie posiada także podwójny BIOS – między systemami można przełączać się za pomocą przełącznika na laminacie. Ustawienie go z jednej strony ogranicza maksymalny pobór mocy do 300 W, natomiast przesunięcie przełącznika w drugą zwiększa ten limit do 350 W.

Karta  trafiła dziś do sprzedaży w cenach 2579 zł oraz 2499, odpowiednio za wersję R9 FURY OC i R9 FURY, a producent udziela na nie dwuletniej gwarancji.

SAPPHIRE Tri-X Radeon R9 FURY – specyfikacja:

sapphire-tri-x-fury specyfikacja