Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / SAPPHIRE rozpoczyna inwazję nowych Radeonów z NITRO+ RX 580 oraz RX 570

SAPPHIRE rozpoczyna inwazję nowych Radeonów z NITRO+ RX 580 oraz RX 570

SAPPHIRE RX580 580 Nitro plus 01Nie czekając na konkurencję firma SAPPHIRE rozpoczęła właśnie inwazję na rynek kart graficznych z nowymi Radeonami serii NITRO+ a mianowicie RX580 oraz RX570. Bazujące na 14 nm procesie technologicznym FinFET, a dodatkowo wyposażone w wentylatory podświetlane diodami LED, karty mają być wszystkim co AMD i SAPPHIRE ma być w stanie zaoferować na chwilę obecną. Z wizją limitowanej dostępności kart, wyższym niż dotychczas taktowaniem, nowe Radeony mają skusić potencjalnych kupujących. Najnowsze Polarisy są do tego bardziej energooszczędne, co powinno (zapewne tylko teoretycznie) odbić się na niższych rachunkach za prąd.

Podczas gdy fabrycznie podkręcony SAPPHIRE NITRO+ RX580 zarówno w 8 jak i 4 GB odmianach oferuje taktowanie 1411 MHz (zegar w trybie boost), tak karty oznaczone jako Limited Edition są w stanie podbić je do 1450 MHz. Niemniej limitowana seria dotyczy jedynie  8 GB wariantu. Wartym napomnienia jest to, że 4 generacja  Graphics Core Next (GCN) dostępna w kartach Radeon RX serii 500 wprowadza ponadto ulepszony silnik geometrii, silnik wyświetlania grafiki, czy zwiększony cache ponad asynchroniczne shadery w trybie natywnym. Zarówno AMD jak i SAPPHIRE jest pewne, że seria 580 powinna spokojnie obsłużyć wszystkie gry w rozdzielczości 1080p, jak również zapewnić niezwykłe doznania w VR.

SAPPHIRE RX570 01Przenosząc się do serii usytuowanych stopień niże, czyli SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 570 wprowadzono tu 2304 procesorów strumieniujących GCN, taktowanie boost na poziomie 1340 MHz czy ponownie  4 / 8 GB warianty pamięciowe. Tak jak wyższa seria, tak i 570-tka oferuje dobry stosunek jakości i wydajności do ceny.

W opisywanych tu kartach, udało się również usprawnić chłodzenie. System wentylatorów Dual-X w NITRO+ RX serii 500 jest o 12 dBa cichszy podczas tej samej temperatury układu 75 stopni Celsjusza. Producent zmodyfikował ponadto system ciepłowodów (2x 8 mm + 2x 6mm), a także zwiększył powierzchnię odprowadzania ciepła i usprawnił chłodzenie sekcji zasilania VRM. Na celowniku inżynierów SAPPHIRE znalazł się też system Intelligent Fan Control III, który doczekał się zwiększenie precyzji działania, a także zmniejszenia o 6,8 procenta obrotów, co odbiło się lepszym ogólnym chłodzeniem.

Niezaprzeczalnym atutem kart Radeon RX 580 NITRO+ Limited Edition poza wydajnością, z pewnością jest podświetlanie LED. Producent zdecydował się tu na zastosowanie niebieskich diod w wentylatorach, które w tym przypadku są przezroczyste. Jeśli jednak z pewnych względów, kolorystyka wam się nie podobała, to bez naruszenia gwarancji, wspomniane wentylatory można wymienić na inne. Niemniej jednak to nie powinno być problemem, jako że do dyspozycji mamy NITRO Glow – diody LED RGB, kontrolowane przez oprogramowanie SAPPHIRE TriXX 3.0, dostępne zarówno w RX 580 i 570.

Najnowsze karty SAPPHIRE są już dostępne w wybranych sklepach i u dystrybutorów sprzętu komputerowego w następujących, sugerowanych cenach detalicznych:

  • NITRO+ Radeon RX 580 Limited Edition – 1 370 zł
  • NITRO+ Radeon RX 580 8 GB – 1 260 zł
  • NITRO+ Radeon RX 580 4 GB – 1 100 zł
  • NITRO+ Radeon RX 570 8 GB – 1 100 zł
  • NITRO+ Radeon RX 570 4 GB – 980 zł

SAPPHIRE RX580 580 Nitro plus

SAPPHIRE RX570

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.