Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / SAPPHIRE Radeon Pro Duo czyli wydajność kosztuje i to dużo

SAPPHIRE Radeon Pro Duo czyli wydajność kosztuje i to dużo

sapphire radeon pro duo 01

SAPPHIRE Radeon Pro Duo to najdroższa i zarazem najwydajniejsza za sprawą dwóch chipów Fiji XT oraz 8 GB pamięci graficznej nowej generacji HBM Radeon karta graficzna dostępna na rynku. Jej wydajność pozwoli na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 4K i gwarantuje wspaniałe wrażenia w wirtualnej rzeczywistości (VR). Zarówno gracze jak i artyści oraz deweloperzy skorzystają z ogromnej mocy obliczeniowej 16 teraflopsów. Karta otwiera nową serię Radeon Pro.

Jako następca Radeona™ R9 295X2, SAPPHIRE Radeon™ Pro Duo zapewnia 30% lepszą wydajność za sprawą pary chipów AMD Fiji XT, które łącznie zawierają 8192 procesory strumieniowe. Rdzenie taktowane zegarem 1000 MHz umiejscowione są na podstawach GPU tuż obok łącznie 8 GB pamięci HBM o szerokości magistrali równej 2x 4096 bitów.

Pozwoliło to uzyskać przepustowość podsystemu pamięci dochodzącą nawet do 1024 GB/s. Trzecia generacja architektury GCN z asynchronicznymi jednostkami cieniującymi oznacza pełne natywne wsparcie dla DirectX 12, API Vulkan oraz technologii AMD LiquidVR.

Tak duża moc obliczeniowa gwarantuje płynną rozgrywkę w wirtualnej rzeczywistości w grach takich jak EVE: Valkyrie czy ADR1FT przy zachowaniu najwyższego poziomu detali i 90 klatek na sekundę. Z Radeonem Pro Duo gra w 4K staje się rzeczywistością – karta osiąga średnio ponad 60 klatek na sekundę w takich tytułach jak Grand Theft Auto V, Battlefield 4 czy Far Cry Primal.

Potencjał obliczeniowy Pro Duo uwydatnia się także w zastosowaniach profesjonalnych. Aplikacje takie jak Adobe Premiere, After Affects, Blackmagic Fusion Studio czy silnik AMD FireRender to tylko kilka przykładów oprogramowania wykorzystującego akcelerację sprzętową OpenCL. Dostęp do zaawansowanych narzędzi deweloperskich i certyfikat Radeon VR Ready Creator oznaczają, że kartę z powodzeniem wykorzystywać mogą twórcy treści i deweloperzy VR. Karta SAPPHIRE Radeon Pro Duo to pierwszy model dedykowany konsumentowi profesjonalnemu, stanowiąc połączenie wysokiej wydajności w grach i wsparcia produktywności.

Kartę wyposażono w przeprojektowaną względem modelu Fury X 15-fazową sekcję PWM. Zapewnia ona stabilne i bezgłośne zasilanie. Za chłodzenie Radeona Pro Duo odpowiada zamknięty system chłodzenia wodnego. Dwa bloki wodne i zestaw wężyków przekazują ciepło z dwóch rdzeni Fiji XT i sekcji zasilającej do chłodnicy 120 mm z pojedynczym, cichym wentylatorem. Zewnętrzne węże są elegancko oplecione i wydłużone tak, by montaż nie stanowił problemu nawet w największych obudowach. Na nieszablonowe wzornictwo składa się m.in. pokrywa i backplate o elastycznej teksturze, niklowana aluminiowa obudowa i logo podświetlane diodami LED.

SAPPHIRE Radeon Pro Duo będzie dostępny w polskich sklepach w ciągu najbliższych dwóch tygodni w cenie 7060 zł. Na kartę producent udziela 2 letniej gwarancji.

 

Specyfikacja SAPPHIRE Radeon Pro Duo: 

Radeon Pro Duo

Model

SAPPHIRE Radeon™ Pro Duo

Procesor graficzny

2x Fiji XT

Proces technologiczny

28 nm

Pamięć

8 GB HBM 4096-bit

Procesory strumieniowe

8192

Jednostki teksturujące

512

Jednostki ROP

128

Zegar procesora graficznego

Do 1000 MHz

Zegar pamięci

500 MHz

System chłodzenia

Zamknięty system chłodzenia wodnego; chłodnica 120 mm z pojedynczym wentylatorem

Wyjścia

HDMI 1.4a, 3 x DisplayPort,

Interfejs

PCI-Express 3.0

Technologie

DirectX 12, Vulkan, Mantle, OpenGL 4.5, OpenCL 2.0, AMD FreeSync, AMD CrossFire XDMA (bezmostkowo), AMD Eyefinity, AMD LiquidVR