Home / Aktualności / SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB – większa, mocnniejsza, z większą pamięcią

SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB – większa, mocnniejsza, z większą pamięcią

SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB
SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB to jedna z pierwszych kart graficznych z chipsetem AMD, które wyposażono w masywną bo 8GB pamięć.

Wykorzystująca innowacyjny system chłodzenia Vapor-X, karta SAPPHIRE wyposażona jest dodatkowo w trzy wentylatory Tri-X, przetaktowane nieco zegary oraz dual BIOS, a dla co niektórych najważniejsze w niewygórowaną cenę.

Pod względem specyfikacji i taktowania SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB oferuje 2816 procesorów strumieniowych oraz przetaktowany zegar do 1020 MHz. Wspomniane 8 GB pamięci to oczywiście GDDR5korzystające z 512-bitowej szyny danych oraz pracujące z częstotliwością 1375 MHz (5.5GHz w trybie DDR).

Także wygląd karty w tym pomarańczowa stylistyka oraz 6-fazowa sekcja zasilania zasługuje na wyróżnienie, poza 8-pinowym złączem zasilania zapewniającym wystarczającą moc docierającą do karty (aż do 375W).

Bazująca na serii R9 290 karta SAPPHIRE, korzysta z 10mm rurki cieplnej, jednej z pierwszej o takim przekroju na rynku. Jest ona dodatkową, uzupełniającą efektywność chłodzenia całego układu a trzy wiatraki producent wyposażył w łożyska kulkowe i technologię zapobiegającą zbieraniu się na wentylatorach kurzu. Co więcej, wentylatory Tri-X są bardzo ciche i zapewniają optymalny przepływ powietrza przez żeberka radiatora.

Ze wsparciem rozdzielczości 4K, karta SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB wspiera także technologie AMD Eyefinity dzięki czemu gracze oczekujący maksymalnych detali i używający wielomonitorowych konfiguracji, również będą zadowoleni.

W uzupełnieniu jakże dobrej specyfikacji karty pomaga PCI-Express 3.0 wspierający również AMD CrossFire bez konieczności używania mostków. Na uwage zasługuje również dual BIOS oferujący zarówno UEFI jak i tradycyjną wersję.

Na koniec należy także wspomnieć o dźwiękowej stronie tej karty a to za sprawą wsparcia technologii AMD TrueAudio przynoszącej graczom niezwykłą wyrazistość i przestrzenność do gier, czy to za pośrednictwem słuchawek czy głośników. Technologia ta jest realizowana w karcie SAPPHIRE za pomoca dedykowanego do tego celu procesorowi.

Karta SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB trafiła już do produkcji i powinna być niebawem dostępna u sprzedawców. Jej ceny niestety nie podano.

SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB 02 SAPPHIRE R9 290X Tri-X 8GB 01