Home / Aktualności / SAPPHIRE R9 290 Vapor-X – wyciśnij z AMD jeszcze więcej

SAPPHIRE R9 290 Vapor-X – wyciśnij z AMD jeszcze więcej

Sapphire R9 290 Vapor-X

Sapphire R9 290 Vapor-X to zaawansowana karta pod względem technologii w tym systemu chłodzenia.


Firma Sapphire zaprezentowało nową propozycję dla najbardziej wymagających graczy pod postacią Sapphire R9 290 Vapor-X. Usprawniona sekcja zasilania, innowacyjne chłodzenie, inteligentna kontrola wentylatorów czy wskaźnik temperatur to to co możemy się spodziewać po tej karcie.

Sapphire R9 290 Vapor-X całkiem spora dawka technologii

Karta graficzna Sapphire R9 290 Vapor-X  została wyposażona w 2560 procesorów strumieniowych oraz najnowszą architekturę GCN (Graphics Core Next) firmy AMD sprawdzające się przy nawet najbardziej intensywnych wyzwaniach graficznych. Nowa karta Sappphire to edycja fabrycznie podkręcona – taktowanie rdzenia wynosi tu 1030 MHz (zysk 30-80 MHZ wobec referencyjnego) , natomiast 4 GB najszybszej pamięci GDDR5 taktowane jest zegarem o częstotliwości 1400 MHz (efektywnie 5600 MHz).

Jak przyzwyczaił nas ten producent z wysokiej jakością i wydajnością chłodzenia tak i tu znajdziemy rozwiązanie typu Tri-X, które uznawane jest aktualnie za jedno z najlepszych w najnowszej generacji kart Radeon. 

Sercem systemu chłodzącego jest unikalna technologia Vapor-X, w której komora przylega bezpośrednio do GPU, a z drugiej strony do podstawy radiatora, dzięki czemu możliwe okazało się uzyskanie maksymalnego możliwego transferu energii cieplnej poza rdzeń. Głównie dzieje się to za sprawą ciepłowodu to  średnicy 10 mm, wspomaganego przez dwie rurki 8-milimetrowe i dwie 6-milimetrowe po bokach, zapewniającymi równomierny rozkład ciepła. Trzy, zaawansowanej konstrukcji, wentylatory o średnicy 90 mm każdy maksymalizują obieg powietrza przy zachowaniu bardzo cichej pracy.

Połączenie technologii Vapor-X oraz Tri-X zaowocowało temperaturami niższymi o 5 do 10 stopni w porównaniu z samym systemem Tri-X stosowanym przez Sapphire. Także modyfikacja płytki PCB, która w tym przypadku jest tu nieco wyższa, w związku z czym jedna z warstw miedzianych została odsłonięta. Zamontowany na niej dodatkowy radiator odprowadza ciepło, obniżając temperaturę rdzenia nawet o kilka stopni.

W celu uzyskania maksimum wydajności karta  Sapphire R9 290 Vapor-X wykorzystuje cyfrowy kontroler napięcia i nową sześciofazową sekcję zasilania o nazwie Aero6 składającą się z tranzystorów typu Direct-FET o wysokiej mocy zasilającej GPU, pamięci i obwód kontrolny. 

Kontrola wentylatorów i temperatury w Sapphire R9 290 Vapor-X

Ponieważ karty SAPPHIRE z rodziny R9 nie zawsze będą musiały działać z maksymalną wydajnością, w serii Vapor-X wprowadzono Intelligent Fan Control (inteligentna kontrola wentylatorów, IFC). W przypadku korzystania z mało wymagających aplikacji 2D lub odtwarzania wideo, IFC pozostawi włączony tylko jeden z trzech wentylatorów, przez co karta stanie się niemal niesłyszalna. Gdy większa wydajność będzie wymagana system załączy wszystkie trzy dostępne wentylatory zbijając znacznie temperaturę.

Użytkownicy SapphireR9 290 Vapor-X mogą łatwo ocenić, czy karta jest aktualnie mocno obciążona, czy też nie bez konieczności używania jakiegokolwiek programu dotego celu. Boczne logo SAPPHIRE jest podświetlane diodami LED, które będą stopniowo zmieniać kolor od niebieskiego, oznaczającego zimno, przez żółty aż po czerwony, symbolizujący wysoką temperaturę.


SAPPHIRE R9 290 Vapor-X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologię AMD Eyefinity (bez konieczności używania aktywnych adapterów), a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego oraz AMD CrossFireX.

Tak jak wszystkie modele serii R9, karta SAPPHIRE R9 290 Vapor-X w pełni wspiera biblioteki DirectX 11.2, OpenGL 4.3 oraz API Mantle. W przyszłości będzie też obsługiwać kolejną wersję bibliotek DirectX 12. Najnowsza architektura GCN oznacza też wsparcie dla technologii AMD TrueAudio, która w obsługujących ją grach dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych.

Karta dostępna jest już w sprzedaży w cenie 1815 zł a producent udziela na nią dwuletniej gwarancji.

Specyfikacja:

Model SAPPHIRE R9 290 Vapor-X 4GB GDDR5 TRI-X OC
Procesor graficzny Hawaii XT
Proces technologiczny 28 nm
Pamięć 4 GB GDDR5 512-bit
Procesory strumieniowe 2560
Jednostki teksturujące 160
Jednostki ROP 64
Zegar procesora graficznego 1030 MHz
Zegar pamięci 1400 MHz
System chłodzenia Aktywny; komora parowa Vapor-X i struktura Tri-X z trzema wentylatorami
Wyjścia HDMI 1.4a, 2x Dual-Link DVI-D, Display Port 1.2
Interfejs PCI-Express 3.0