Home / Aktualności / SAPPHIRE R7 265 Dual-X. Wydajna karta w dobrej cenie.

SAPPHIRE R7 265 Dual-X. Wydajna karta w dobrej cenie.

R7265_DualX_mini
Firma Sapphire zaprezentowała dziś najnowszą kartę bazującą na chipsecie AMD a mianowicie SAPPHIRE R7 265 Dual-X. Karta ta zbudowana została na sprawdzonym procesorze graficznym o architekturze GCN (Graphics Core Next) a w dodatku prezentuje bardzo dobry stosunek wydajności do ceny.

SAPPHIRE R7 265 Dual-X

Karta SAPPHIRE R7 265 Dual-X została wyposażona przez producenta w 2 GB wydajnej pamięci GDDR5 taktowanej z częstotliwością 1400 MHz (efektywnie 5600 MHz). Jej rdzeń taktowany jest zegarem 900 MHz (925 MHz z Dynamic Boost), zapewniając jedną z lepszych w tym przedziale cenowym wydajność.

SAPPHIRE zastosował tutaj także znaną technologię AMD PowerTune, która w połączeniu z oprogramowaniem SAPPHIRE TriXX (dostępnemu na stronach internetowych SAPPHIRE), umożliwia dodatkowe podkręcania zegarów taktujących procesor graficzny oraz pamięć karty.

Rzeczą wartą wspomnienia jest układ chłodzenia karty SAPPHIRE R7 265 Dual-X z podwójnym wentylatorem o zaawansowanej konstrukcji i ulepszonymi rurkami cieplnymi. Dzięki niemu karta zachowuje niskie temperatury pracy, nie powodując nadmiernie generowanego hałasu.

Standardem zarówno dla AMD jak i SAPPHIRE jest użycie technologii AMD Eyefinity drugiej generacji. Model SAPPHIRE R7 265 Dual-X obsługuje do 3 monitorów w tym trybie. Ponadto karty SAPPHIRE z serii R7 są w stanie generować osobne, niezależne kanały dźwiękowe, co pozwala prawidłowo powiązać odpowiednie treści audio z aplikacjami na wielu monitorach.

Microsoft DirectX 11.2Seria kart R7 z procesorami graficznymi firmy AMD to czwarta generacja produktów zgodnych ze specyfikacją DirectX 11.

Karty SAPPHIRE R7 obsługują w pełni biblioteki DirectX 11.2 oraz system Windows 8.1, zapewniając wsparcie dla wszystkich funkcji API Microsoftu, takich jak DirectCompute11 czy wielowątkowa komunikacja z CPU.

Opisywana karta posiada złącze PCI-Express trzeciej generacji. Możliwe jest użycie kilku kart, tworząc tym samym konfigurację CrossFireX na kompatybilnych płytach głównych. Dzięki temu możemy uzyskać jeszcze wyższą wydajność podsystemu graficznego.

DirectX 11.2 i OpenGL 4.3 to nie wszystko co oferuje ta karta. SAPPHIRE R7 265 Dual-X obsługuje bowiem także Mantle.Nowe API stworzone przez firmę AMD i wykorzystywane już w takich tytułach jak Battlefield 4 czy Thief, daje programistom niskopoziomowy dostęp do elementów architektury GCN wykorzystywanej w najnowszych kartach graficznych AMD.  Także nowe generacje konsol, umożliwiają potencjalnie tworzenie gier na wiele platform jednocześnie.

Wspomniana wcześniej technologia GCN zastosowana w procesorze karty wspiera też szereg najnowszych technologii przesyłu obrazu i dźwięku. Wiąże się to z wykorzystaniem cech nowego, szybszego złącza HDMI (np. do wsparcia 4K i stereoskopowego 3D w 1080p), technologii DisplayPort 1.2 (z obsługą Multi-Stream Transmission – przesyłu wielostrumieniowego) czy DDM Audio (dodającego wsparcie dla maks. 6 jednoczesnych strumieni dźwięku). Oczywistą sprawą jest obsługa Blu-ray 3D (w kodeku MVC), sprzętowego dekodera DivX oraz enkodera H.264  poprzez VCE w tych kartach.

Sugerowana cena detaliczna karty SAPPHIRE R7 265 Dual-X wynosi około 595 zł brutto a producent udziala dwuletniej gwarancji na swój produkt.

Model SAPPHIRE R7 265 Dual-X 2GB GDDR5
Procesor graficzny Pitcairn Pro
Proces technologiczny 28 nm
Pamięć 2 GB GDDR5 256-bit
Procesory strumieniowe 1024
Jednostki teksturujące 64
Jednostki ROP 32
Zegar procesora graficznego 925 MHz
Zegar pamięci 1400 MHz
System chłodzenia Dual-X; podwójny wentylator
Wyjścia HDMI 1.4a, Dual-Link DVI-I, Dual-Link DVI-D, Display Port 1.2
Interfejs PCI-Express 3.0

 

Źródło: Informacja prasowa