Home / Aktualności / Sapphire R5 230 – tania seria kart niskoprofilowych

Sapphire R5 230 – tania seria kart niskoprofilowych

Sapphire R5 230 to jedna z  trzech nowych i niedrogich kart graficznych z uznanej serii R opartej na architekturze Graphics Core Next od AMD. Nowi członkowie serii R to doskonale nadają się do najtańszych zestawów komputerowych lub komputerów, w których zaistniała potrzeba obsługi dodatkowych wyświetlaczy.

 Sapphire R5 230 – nowa, tania i dosyć dobra rodzina kart graficznych

Sapphire R5 230 FleX
Podstawowe modele z tej serii zostały wyposażone w 160 procesorów strumieniowych, rdzeń taktowany zegarem 625 MHz oraz moduły pamięci w dwóch wersjach 1 lub 2 GB DDR3.

Karty Sapphire R5 230 nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Cechuje je również rozsądny stosunek jakości do ceny, a ich wykorzystanie pozwala za niewielkie pieniądze zwiększyć funkcjonalność stacji roboczych.

W zestawie wyjść znajdują się porty Dual-Link DVI, VGA oraz HDMI, zapewniając obsługę szerokiej gamy monitorów. Dwa oddzielne śledzie dołączone do opakowania pozwalają zamontować karty zarówno w obudowach niskoprofilowych, jak i standardowych.

Kolejną propozycja z rodziny R5 to model Sapphire R5 230 FleX. W nim także znalazło się 160 procesorów strumieniowych i rdzeń taktowany z częstotliwością 625 MHz, ale w przypadku pamięci zastosowano moduły DDR3 o łącznej pojemności 1GB pracujące z zegarem podwyższonym do 800 MHz (efektywnie 1600 MHz).

Technologia FleX autorstwa SAPPHIRE umożliwia obsługę do trzech monitorów  DVI w trybie Eyefinity bez konieczności użycia żadnych aktywnych adapterów.  Pierwsze dwa wyświetlacze podłącza się do dwóch wyjść DVI, trzeci zaś, poprzez pasywną przejściówkę (w komplecie), do portu HDMI.

SAPPHIRE R5 230 FleX to najbardziej korzystne cenowo rozwiązanie Eyefinity dostępne na rynku. To rozwiązanie od Sapphire znacząco zwiększa produktywność oraz ułatwia pracę w wielu aplikacjach naraz. Karta doskonale sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie potrzebna będzie prezentacja informacji na trzech oddzielnych, niedrogich ekranach podłączonych bezpośrednio do akceleratora jak np. kioski informacyjne lub sale wykładowe.

Rodzina kart SAPPHIRE R5 230 dodatkowo posiada sprzętowy dekoder wideo UVD (Unified Video Decoder), który istotnie odciąża CPU i zapewnia płynne odtwarzanie filmów Blu-ray i HD DVD zakodowanych z użyciem zarówno VC-1 jak i H.264, a także Mpeg.

UVD jest w stanie dekodować dwa strumienie wideo w 1080p Full HD jednocześnie przy włączonym Windows Aero. Wspiera też dźwięk w standardach Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio  poprzez port HDMI 1.4a. Obsługa technologii AMD APP Acceleration oznacza, że aplikacje takie jak Microsoft Office czy przeglądarki internetowe są przyśpieszane z wykorzystaniem procesorów strumieniowych zawartych na karcie graficznej.

Najnowsze sterowniki AMD dla kart z serii R5 230 z certyfikatem WHQL wspierają biblioteki DirectX 11 i wszystkie ich kluczowe funkcje.

Karty graficzne SAPPHIRE z serii R5 230 już wkrótce trafią do sprzedaży. Sapphire udziela na nie dwuletniej gwarancji a ich ceny podane są poniżej.

Sugerowana cena detaliczna kart SAPPHIRE R5 230 wynosi:

  • SAPPHIRE R5 230 1GB DDR3 – około 149 zł brutto.
  • SAPPHIRE R5 230 2GB DDR3 – około 205 zł brutto.
  • SAPPHIRE R5 230 FleX 1GB DDR3 – około 215 zł brutto.

specyfikacja kart Sapphire R5 230