Home / Komputery Stacjonarne / Pamięci / Samsung UFC czyli zagrożona pozycja microSD i innych pamięci

Samsung UFC czyli zagrożona pozycja microSD i innych pamięci

Samsung UFC

Nowe pamięci UFS, czyli dopiero co wchodząca na rynek  konkurencja kart microSD i podobnych, ma według specyfikacji tworu Samsunga zostawić je w kurzu zapomnienia.

Bazujące na nowym standardzie UFC 2.0 karty UFC mają być dostępne w pojemnościach od 32 do 256 GB i oferować od kilku do kilkuset razy szybsze wartości odczytów i zapisów, w porównaniu do popularnych „mikrusów”.

Szczerze powiedziawszy to UFC zapewni transfery zbliżone do tych z dysków SSD, czego przykładem ma być 35,000  IOPS w trybie random (350 razy szybciej niż microSD), zapis sekwencyjny na poziomie 170MB/s (prawie dwa razy szybciej) jak również odczyt sekwencyjny będący 5 razy szybszy, a mianowicie wynoszący 530MB/s. Dane te dotyczą karty UFS o pojemności 256GB, aczkolwiek mniejsze pojemności nie powinny znacząco od nich odbiegać.

Jak podaje Samsung, korzystając z jego nowych pamięci będziemy mogli odczytać 5GB film w 10 sekund, oszczędzając ok. 40 sekund w porównaniu z microSD (95MB/s). Podobnie ma być z zapisywaniem 24 wielkich plików JPG, które mają się dać zapisać w 7 sekund, w porównaniu do 32 sekund (microSD UHS-1).

Choć na razie koreański producent podaje, że najlepszym zastosowaniem dla stworzonych przez niego pamięci UFC jest fotografia DSLR, kamery 3D, drony i VR, to z pewnością zobaczymy je również w nadchodzących smartfonach tej marki (no może poza Galaxy Note 7, w którym na takie posunięcie jest już chyba za późno). Warto także wspomnieć, że karty UFC nie są kompatybilne z żadnym dostępnym obecnie sprzętem (ze względu na budowę i rozmieszczenie styków), co może nieco spowolnić ich ekspansję na światowych rynkach.

Samsung UFC 01