Home / Telefonia mobilna / Samsung publikuje wyniki testów – co doprowadziło do eksplozji baterii Note 7

Samsung publikuje wyniki testów – co doprowadziło do eksplozji baterii Note 7

Samsung Galaxy Note 7 (2)

Nie tylko Samsung, ale praktycznie każdy zastanawiał się co doprowadziło do eksplozji baterii Note 7 i w rezultacie wycofania tego smartfonu przez koreański koncern z rynku. Jak wiemy, firma dwukrotnie robiła tzw. re-call czyli prośbę o wymianę urządzenia na nowe, aczkolwiek za każdym razem mieliśmy do czynienia z problemem dotyczącym baterii.

spalony-galaxy-note-7

Baterie w Galaxy Note 7 na początku produkcji dostarczane były przez rodzimą firmę-córkę Samsung SDI i w przypadku stosowania tych baterii była ich wewnętrzna struktura zawierająca warstwy pozytywnych i negatywnych elektrod. W związku z taką a nie inną budową Note 7, bateria została upakowana w górnej części urządzenia, powodując odkształcenie się elektrod i w rezultacie wzrost temperatury i zamozapłon, niekiedy eksplozję.

Drugie baterie Galaxy Note 7 pochodziły już od firmy ATL i w tym przypadku mieliśmy do czynienia z brakiem taśmy izolacyjnej (przynajmniej w dużej części testowanych urządzeń). Zdarzały się też ostre wypukłości w komórkach baterii. Ponadto Samsung informuje w tym przypadku o cienkich warstwach separujących komórki baterii, co już w samym sobie prosiło się o kłopoty.

Ogólnie ponad 7 tys. inżynierów przeprowadziło testy na 20 tys. w pełni złożonych Note 7, poza 300 tys. baterii, które zostały przetestowane osobno. Tak czy inaczej problemem w obu przypadkach jak podejrzewano były baterie, w związku z czym Samsung zdecydował się od teraz na nieco inny, bardziej rygorystyczny test baterii, który możecie znaleźć poniżej.

Testy baterii po fiasku Note 7

Jak widzimy pierwszym krokiem będzie ogólna wizualna inspekcja baterii. Po tym nastąpi jej prześwietlenie mające na celu wyeliminowanie błędów i niepowołanych wad konstrukcyjnych. Gdy już to będziemy mieli za sobą Samsung przystąpi do testów ładowania / rozładowywania baterii. Kolejnym krokiem będzie kolejna wizualna kontrola czy wcześniejsze testy nie spowodowały wycieku z baterii.

Wyrywkowo Samsung przeprowadzi test rozbioru baterii w celu analizy jej jakości. Po tym nastąpią testy niestandardowe w tym zapewne częstego ładowania. Następnie Samsung przyglądać się będzie różnicom w napięciach baterii od początku do momentu tych testów. Ostatnimi testami będą takie, w których ładujemy baterię bardziej niż powinniśmy, ładujemy ją w wyższej temperaturze otoczenia, uszkadzamy ją paznokciami itp. 

Trzeba przyznać iż testy są bardzo rygorystyczne i Samsung bardzo postarał się z wycofywaniem wszystkich Note 7 z rynku, aczkolwiek ten flagowy phablet zdecydowanie nadszarpnął reputację koreańskiego producenta. Miejmy nadzieję, że problemy z bateriami Samsung i wszyscy użytkownicy urządzeń tej marki mają za sobą.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.