Home / Aktualności / Samsung Galaxy S5. Czy nowy smartfon podbije galaktykę?
Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5. Czy nowy smartfon podbije galaktykę?

Samsung Galaxy S5 został wreszcie oficjalnie zapowiedziany. Choć Samsung trzymał nas długo w napięciu to, trafne zdjęcia tego smartfonu wyciekły na światło dzienne w klka tygodni przed jego premierą.

Nie możemy się oprzeć wrażeniu, że choć na pierwszy rzut oka perfekcyjnie przygotowany zarówno smartfon jak i jego prezentacja podyktowane były zbytnim pośpiechem. Być może jednak wszyscy oczekiwali zbyt wiele życząc sobie m.in. ekranu 2K a zapominając o prozaicznych rzeczach jak dłuższy czas pracy na baterii czy bezpieczeństwu smartfona czy jego danych.

Samsung Galaxy S5  główne wyznaczniki

Now Galaxy S5 została zbudowana przez koreańczyków na podstawie 5 głównych funkcji a mianowicie:

  1. Design – nowoczesny oraz przyciągający uwagę wygląd
  2. Dobry aparat
  3. Szybka łączność
  4. Ochrona i bezpieczeństwo smartfona oraz użytkownika
  5. Zintegrowane funkcje treningu

1. Wygląd nowego Galaxy S5 został tylko kosmetycznie zmieniony. Nieco powiększony smartfon otrzymał większy ekran, podobne co poprzednik materiały wykończeniowe lecz inną strukturę i materiał panelu tylnego. Do oferty wprowadzono nowe opcje kolorystyczne dla lepszego “wyrażenia osobowości” swojego nabywcy.

Samsung Galaxy S5 smartfon
TouchWizz także otrzymał kurację upiększającą. Dobrym przykładem mogą być zaokrąglone na styl z iOS7 ikonki. Nie oczekujcie tu rewolucji chociażby z teg względu iż sam smartfon jest wypuszczony w pośpiechu i chociaż jest dobry, po prostu nie było czasu na bardziej innowacyjne rozwiązania. Tyczy się to zarówno sprzętu jak i samego oprogramowania.

2. Potwierdzone w końcu informacje na temat 16 MP kamery głównej nie są więc zaskoczeniem. Zaznaczyć chcemy iż pod tym względem nie chcemy krytykować ilości megapikseli użytych w tym produkcie Samsunga gdyż w codziennym życiu liczą się też takie funkcje jak lampa błyskowa, odwzorowanie kolorów czy inne funkcje samego oprogramowania.

samsung galaxy s5 kamera
Samsung wydaje się adresowa właśnie te potrzeby użytkowników chociażby przez tryb HDR dla zdjęć czy filmów, hybrydowego trybu szybkiego ustawiania ostrości (Fast AF) oferującego autofocus na poziomie 0,3 sekundy (najszybszy obecnie dostępny w tego typu urządzeniach) czy selective focus będący ustawianiem ostrości na danym obiekcie a rozmydlającym wszystko pozostałe. Szybkośc przetwarzania kamery jest głównie zasługą jednego z najbardziej zaawansowanych procesorów dedykowanych właśnie przetwarzaniu obrazu.

Pomimo braku ekranu o rozdzielczości 2 lub 4K jak spekulowano, nowy smartfon posiada możliwość zapisu wideo 4K. Z funkcji tej na pewno ucieszą się posiadacze drogich jak na razie telewizorów oferujących tą rozdzielczość.

3. Zintegrowana obsługa LTE czyli szybkiego przesyłania danych przez internet także nie jest niczym nowym ani nie zaskakuje. Samsung jednak dodał coś co nie stosuje się na powszechną skalę, a mianowicie sieć WIi-FI w standardzie 802.11ac MIMO. Dzięki temu iż standard ten jest obecnie najszybszym w bezprzewodowym przesyłaniu danych a wiele anten (MIMO) powoduje jeszcze większe transfery i szybsze przesyłanie danych.

4. Tak jak Apple w iPhone 5S, tak i Samsung musiał zastosować coś chwytliwego. Umieszczony jednak pod ekranem sensor pozwala zarówno na odblokowanie smartfona a także m.in na używanie płatności internetowych w bardziej bezpieczny sposób. Aby nasza zawartość była jeszcze bardziej bezpieczna Galaxy 5 zawiera tzw. tryb prywatności czyli zabezpieczenie osobistych plików takich jak zdjęcia czy filmy odciskiem naszego palca. Pożyczając nasz telefon nie udostępnimy tym samym naszych zdjęć niepowołanej osobie. Dopełnieniem bezpieczeństwa ma być aplikacja Samsung KNOX, o której napiszemy w osobnym artykule.

Choć nasze dzieci nie są może niepowołanymi osobami to jednak również nie chcielibyśmy aby za bardzo namieszały w naszym smartfonie za kilka tysięcy złotych. Do tego celu Galaxy S5 ma tryb dziecinny (kids mode), w którym telefon ustawia się odpowiednio do młodszego użytkownika. Tak więc pojawiają się odpowiednie gry i aplikacje dziecko może używać, zdejmując tym obawy z ramion rodziców.

Bezpieczeństwo samego smartfona zostało rozwiązane poprzez uczynienie S5 odpornym na kurz i wodę (specyfikacja IP67). Jak podano podczas prezentacji drobne zachlapania czy zalania wodą są akceptowalne, pływanie z tym smartfonem już nie koniecznie. Z tego względu oraz aby był on odporny na kurz zastosowano m.in zaślepkę na port micro USB 3.0 znajdujący się z dołu urządzenia.

5. Zintegrowane funkcje treningu to nie tylko aplikacje fitnes, lecz także funkcje sprzętowe. To czego się nie spodziewaliśmy to wbudowany czytnik rytmu serca znajdujący się zaraz pod tylną kamerą urządzenia. Choć Samsung zaprezentował także opaskę fitnes Galaxy Fit, która umożliwia również tą funkcję, to nie zastosowanie sensora w samym smartfonie byłoby jawnym namawianiem (zmuszaniem) do zakupu Galaxy Fit.

Samsung Galaxy S5 oficjalna specyfikacja

Tak więc jak już wspomnieliśmy nie otrzymaliśmy ekranu 2K lecz 1080p jak w S4. Zyskał on jednak na wielkości względem poprzednika i wyniósł 5,1 cala. Nieznacznie pod względem mocy urusł także zastosowany procesor w postaci cztero-rdzeniowego procesora  Qualcomm Snapdragon 801 o częstotliwości 2.5GHz. Do tego S5 otrzymało tak jak poprzednio 2 GB pamięci RAM. Poza tym w specyfikacji nie mogło zabraknąć szeregu czujników, nakładki TouchWizz z wyszlifowanymi ikonami oraz systemu Android 4.4 KitKat.

samsung galaxy s5 specyfikacja