Home / Aktualności / Samsung 840 EVO 250 GB – ewolucja, rewolucja czy klapa

Samsung 840 EVO 250 GB – ewolucja, rewolucja czy klapa

Samsung 840 EVO pudelko
Obiektem naszej najnowszej recenzji został dysk SSD firmy Samsung o symbolu 840 EVO o pojemności 250 GB. Produkt ten to 2,5-calowy dysk zgodny z interfejsem SATA III (6 Gb/s). W skład serii 840 EVO wchodzą modele o pojemności 120, 250, 500, 750 oraz 1000 GB. Korzystający z interfejsu SATA 6Gb/s jest ponadto kompatybilny z 3 i 1,5 Gb/s.

Dyski Samsung 840 EVO oparte są na 3 rdzeniowym kontrolerze MEX  oraz 1nm pamięci DDR 2.0 Toggle  NAND Flash obie tej właśnie firmy, a do komunikacji wykorzystują one interfejs SATA III (6 Gb/s).

Za bezpieczeństwo gromadzonych danych odpowiedzialna jest technologia 256-bitowego szyfrowania AES, dzięki czemu nie powinniśmy się obawiać o utratę poufnych danych gdyby np. nasz laptop czy komputer nagle „zmienił właściciela”.

Ponadto dysk SSD Samsunga oferuje wsparcie dla technologii TRIMNCQ oraz S.M.A.R.T., szyfrowania danych AES zaś gwarancja producenta obowiązuje przez okres 3 lat.

Samsung 840 EVO TurboWriteDzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii TurboWrite, Samsung by w stanie w przypadku dysków 840 EVO znacząco przyspieszyć szybkość zapisu sekwencyjnego. Szybkość odczytu losowego przy małym obciążeniu (QD1) wynosi z kolei 10 000 operacji/s, co jest jednym z najlepszych wyników w branży. Aby jeszcze poprawić parametry pracy na poziomie systemu,można wykorzystać oprogramowanie Samsung Magician i uruchomić tryb RAPID, wspierany zarówno przez nie jak i przez dysk SSD.

Rapid mode jeszcze bardziej przyspiesza pracę dysku poprzez przetwarzanie danych na poziomie systemowym z wykorzystaniem wolnej pamięci komputera (DRAM) jako pamięci podręcznej. W zależności od pamięci komputera można spodziewać się lepszych parametrów pracy i szybszego przetwarzania poleceń, co jest wyraźnie widoczne przy powtórnej realizacji tych samych zadań.

Dysk 840 EVO jak deklaruje producent wyposażony jest w technologię dynamicznej ochrony termicznej, która monitoruje i utrzymuje optymalną temperaturę pracy dysku. Funkcja ta ogranicza przepustowość jeśli to konieczne i w razie potrzeby obniżą temperaturę dysku SSD, tak aby chronić dane użytkownika.

Samsung 840 EVO wstęp

Poniżej prezentujemy dokładne dane techniczne dysku Samsung 840 EVO o pojemności 250 GB.

840 EVO specs

Ponadto z dyskiem Samsung 840 EVO,  możliwe jest wykorzystanie wspomnianego oprogramowania Samsung Data Migration, które pomaga w przeprowadzeniu migracji w trzech prostych krokach, zalecając opcje, które sprawią, że proces przenoszenia danych będzie przebiegać optymalnie.

Wspomniane wcześniej oprogramowanie Samsung Magician z kolei umożliwia wygodne monitorowanie i konserwację nowego dysku SSD, a także zarządzanie nim – stanowi ono część zestawu Install Navigator.

Narzędzia programu Samsung Magician maksymalizują parametry pracy dysku, w tym również ułatwiają wzorcowanie zaawansowaną optymalizację, monitorowanie stanu dysku i ustawienia zwiększania wolnej przestrzeni na dysku. Magician umożliwia również łatwe i szybkie sklonowanie danych z naszego starego dysku twardego i przeniesienie ich na jeden z dysków SSD tego producenta (nie tylko z linii 840).

Co więcej „Magik” umożliwia optymalizację dysku w jednym spośród trzech profili tj. maksymalnej wydajności, pojemności lub niezawodności. Dla zaawansowanych użytkowników dostępna jest ponadto zakładka zaawansowane, gdzie mogą indywidualnie dostosować owe ustawienia.

W kwestii dostosowywania optymalnych parametrów EVO 840 pomocne okazać się może wbudowany benchmark, odpowiednio męcząc sam napęd, tylko po to aby uzyskać dane o maksymalnych prędkościach sekwencyjnego odczytu czy zapisu – niezbędnych do uzyskania informacji o wydajności dysku.

Samsung 840 EVO RAPID modeDla niewtajemniczonych tryb RAPID tworzy w pamięci systemowej obszar do którego kopiuje dane gdy potrzebę jest jeszcze szybsze ich odczytanie lub zapisanie. Rezerwowana pamięć w systemach Windows 7 i 8 wynosi 2 GB RAM. Niestety (co dla niektórych) funkcja ta jest dostępna tylko dla serii EVO i PRO.

Po restarcie systemu tworzony jest 1 GB cache w pamięci systemowej, do ktorego trafia niskopoziomowe dane do odczytu / zapisu.

Dobrym potwierdzeniem tej reguły jest niesamowity wynik w teście CrystalDiskMark, w którym wyniki są porównywalne z dyskami PCIe. Jednak należy wspomnieć, ze owa „dopałka” dotyczy jedynie odczytu i sytuacji w której te same dane są odczytywane cyklicznie. Dlatego właśnie, realne wyniki w codziennych aplikacjach mogą nie odzwierciedlać tych z wspomnianego CrystalDiskMarka.

Niemniej jednak RAPID mode spowodował, ze wszystkie aplikacje czy gry uruchamiały się nieco szybciej, co zostało także potwierdzone w PCMark 8.

Korzystając jednak z RAPID mode należy mieć na uwadze pewną ewentualność. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, ze dane zgromadzone w cache nie zostały zapisane, a zawiesiłby się nam komputer, to nie tylko utracić możemy te dane, ale również cały system plików. Taka sytuacja może nie być już warta świeczki, nieprawdaż.

Samsung zapewnia jednak, ze taka ewentualność jest niezmiernie rzadka, a do tego RAPID stara się trzymać dane w pamięci cache niezmiernie krotko. Również należy napomnieć, ze funkcja ta zostanie chwilowo wyłączona, gdy wykorzystanie zasobów procesora będzie bardzo wysokie.

1. Wprowadzenie
2. Opis zewnętrzny
3. Platforma testowa
4. Testy syntetyczne
5. Testy praktyczne
6. Podsumowanie

Obiektem naszej najnowszej recenzji został dysk SSD firmy Samsung o symbolu 840 EVO o pojemności 250 GB. Produkt ten to 2,5-calowy dysk zgodny z interfejsem SATA III (6 Gb/s). W skład serii 840 EVO wchodzą modele o pojemności 120, 250, 500, 750 oraz 1000 GB. Korzystający z interfejsu SATA 6Gb/s jest ponadto kompatybilny z 3 i …

Ocena końcowa

Wydajność
Funkcje
Oprogramowanie
Cena

OK

Podsumowanie : 840 EVO czyli dysk który mógł zdziałać o wiele więcej w ch testach. Mamy nadzieję, że kolejna aktualizacja jeszcze poprawi jego osiągi. Na jego obrone przemawia wyższośc w niektórych testach, dobre oprogramowanie Samsung Magician czy tryb RAPID. Co niektórych moze odstraszać także cena tego modelu (250 GB). Jeśli już nazwać go rewolucją, to raczej cichą. Dysk sprawuje się nadzwyczaj dobrze podczas codziennego używania z systemem Windows 7.

Twoja ocena: 3.5 ( 1 votes)
79