Home / Aktualności / Samochód sterowany uwagą kierowcy ma przynieść bezpieczeństwo na drogach

Samochód sterowany uwagą kierowcy ma przynieść bezpieczeństwo na drogach

Samochód sterowany uwagą

Podczas jazdy jest wiele czynników które rozpraszają kierowcę. Począwszy od zewnętrznych jak sytuacja na drodze czy chodniku a na wewnętrznych takich jak rozmowa przez telefon komórkowy, wysyłanie wiadomości, zmiana stacji radiowej czy dzieci na tylnym siedzeniu skończywszy.

Znana firma RAC zajmująca się głównie choć nie tylko pomocą drogową kierowcom wpadła na pomysł mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W ich laboratoriach skonstruowano specjalne urządzenie nazwane Emotiv EPOC zakładane na głowę i mierzące rozkojarzenie (lub też uwagę) podczas jazdy. Gdy kierowca zbyt np. często rusza głową w kierunku gdzie może znajdować się telefon komórkowy coś innego rozpraszające jego uwagę od tego co dzieje się na drodze pojazd zwolni. Jeśli kierowca  zrozumie swój błąd i zacznie uważać na drogę i kierowanie autem pojazd przyspieszy, jeśli zaś zignoruje ostrzeżenie auto zatrzyma się całkowicie.

Pomysł ten wykorzystuje pomiar fal mózgowych wskazujących rozkojarzenie kierowcy takich jak wspomniane używanie telefonu komórkowego czy po prostu zamyślenie które notabene może prowadzić do wypadku. Według danych statystycznych wypadki śmiertelne spowodowane brakiem uwagi na to co dzieje się na drogach są podobne do powodowanych nadmierną prędkością czy jazdą powyżej limitu alkoholu.

Choć pomysł wydaje się ciekawy i niezaprzeczalnie pomagający w zwiększeniu bezpieczeństwa to ciężko na razie sobie to wyobrazić w życiu. Jak byśmy się zachowali w sytuacji kiedy samochód przed nami zaczął nadal zwalniać bez powodu lub by się zatrzymał. No i jak by się czuł kierowca takiego samochodu gdybyśmy go wyminęli?