Home / Aktualności / Samo-prowadzące się samochody Lutz jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii

Samo-prowadzące się samochody Lutz jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii

samo-prowadzące się samochody Lutz

Samo-prowadzące się samochody Lutz czyli auta nieco podobne do tych od Google, które mieliśmy już wam okazję przybliżyć, mają jeszcze w tym roku wyjechać na ulice Wielkiej Brytanii według informacji pochodzących z Brytyjskiego Ministerstwa Transportu.

Samochodziki Lutz będą oczywiście odbywały pierwotnie jazdy testowe aby zobaczyć jak będą sobie radziły w rzeczywistych, a nie laboratoryjnych warunkach. Producent ma również nadzieję zobaczyć jak społeczeństwo będzie przyjmowało tę nowinkę technologiczną, która w europie będzie pierwszą tego rodzaju.

Po rozległych badaniach samo-prowadzące się samochody Lutz otrzymały zielone światło, co oznacza nic innego jak to, że technologia ta jest względnie bezpieczna dla otoczenia (przede wszystkim dla ludzi) aby mogła pojawić się w naszym najbliższym otoczeniu.

Lutz posiada dwa miejsca dla pasażerów, zasięg 64 kilometrów (lub około 6 godzin na jednym ładowaniu baterii) oraz może rozwijać prędkość ok. 25 km/h. Prędkość ta nie pozwoli na bicie rekordów, lecz producent założył, że ma on służyć do krótkich podróży (w tym na zakupy) dla osób starszych lub posiadających problemy w poruszaniu się.

Jak można było podejrzewać Lutz wyposażony został w dwie kamery oraz czujniki LIDAR z przodu, jedną z wspomnianymi czujnikami z tyłu oraz dwoma po każdej ze stron pojazdu. Co więcej pojazd za pomocą tych kamer tworzy 360-cio stopniowy obraz otoczenia aby moc się efektownie poruszać.

Prototyp stworzony przez Transport Systems Catapult oraz grupę RDM był pokazywany dzisiaj w Londynie, a jednostki produkcyjne nie pojawią się wcześniej niż w czerwcu. Także próby testowe mają mieć miejsce w innym Brytyjskim mieście Milton Keynes jeszcze w tym roku.

Należy wspomnieć, iż całe przedsięwzięcie jest wspomagane przez rząd brytyjski, co wyjaśniało by zaawansowanie całego projektu. Ministerstwo Transportu poinformowało, że pracuje nad zmianami prawnymi umożliwiającymi adaptację samoprowadzących się pojazdów (w tym i Lutz) do kodeksu drogowego jeszcze przed 2017 rokiem.

Oczywiście jest stanowczo za wcześnie aby mówić o jakichkolwiek cenach, lecz szczerze powiedziawszy nie widzimy przynajmniej w najbliższej przyszłości kolejek z zainteresowanymi osobami po te pojazdy.