Home / Aktualności / Rzeczywisty koszt Google Glass

Rzeczywisty koszt Google Glass

Rzeczywisty koszt Google Glass
Rzeczywisty koszt Google Glass jest miażdżąco niższy od tego jakie Google żąda za parę co najmniej dziwacznie wyglądających okularów. Jak dużo niższe o tym poniżej.

Jeden z serwisów internetowych Teardown.com zajmujących się “psuciem” różnych rzeczy jakie wpadną im w ręce wziął na warsztat Google Glass aby przekonać się co w nich siedzi i jaki jest rzeczywisty koszt Google Glass.

I tak koszt całkowity części jest nie większy niż 6 procent żądanych 1500 dolarów przez giganta z Mountain View a mianowicie niecałe 80 dolarów. W związku z tym nasuwa się pytanie dlaczego Google upiera się przy tak horrendalnej cenie za swój produkt. Zmniejszając cenę do chociażby 500 dolarów Google Glass znalazłby szerszą rzeszę nabywców, w dodatku bez proszenia.

Wspomniany serwis podaje iż według niego najdroższą częścią okularów Google jest procesor, który szacunkowo kosztuje ok. 14 dolarów. Grupa podzespołów nie-elektrycznych oraz związanych z łącznością wynosi odpowiednio 13.63 i 10.79 dolara.

Wyświetlacz i panel dotykowy to oszałamiający koszt 3 dolarów, podczas gdy kamera, układ NAND oraz pamięć kosztują odpowiednio 5.66, 8.18 i 4.68 dolara. Dopełnienia kosztów są układ dźwiękowy (koszt 3.52 dol.) oraz 570mAh bateria (1.14 dolara).

Google odpowiedziało iż rzeczywisty koszt Google Glass nie jest tylko związany z wydatkami na podzespoły, z których jego produkt się składa, lecz również z projektem, montażem oraz ekonomicznymi czynnikami.

Ciekawym faktem jest ten, iż Google Glass nie zostało rozebrane na części po raz pierwszy. Pomimo wskazywania na gruntowne ulepszenia tego produktu przez Google opisywane tu “rozprucie” okularów wydaje się temu zaprzeczać.

Niemniej jednak rzeczywisty koszt Google Glass prawdopodobnie nie odzwierciedli się w spadku cen za ten produkt.  Podstawą to takiego rozwiązania może chociażby być fakt iż podczas jednego z otwartej dla wszystkich sprzedaży tych okularów spotkano się z bardzo dużym zainteresowaniem (naszym zdaniem to pewna odmiana propagandy). Tak czy inaczej spadek cen może nastąpić np. z powodu pojawiającej się pomału konkurencji w tym segmencie.

Źródło: Teardown.com