Home / Aktualności / Ryzen Threadripper – co kryją w sobie najnowsze procesory AMD

Ryzen Threadripper – co kryją w sobie najnowsze procesory AMD

AMD Threadripper wewnatrz

Najnowsze procesory Ryzen z najwyższej półki – Threadripper są już praktycznie na półkach sklepowych. Jednemu z overclockerów der8auerowi udało się owy procesor zdemontować aby dowiedzieć się nieco więcej.

Nie tylko der8auer ale zapewne większość z nas spodziewała się czterech jednostek  CCX po 4 rdzenie każdy, zaś pod obudową Threadripper 1950X kryło się cztery ale po 8 rdzeni czyli dokładnie to co znajduje się w procesorach EPYC, niemniej jednak z zabezpieczonymi dwoma jednostkami CCX każda po 16 rdzeni.

Mając na uwadze poprzednie praktyki AMD, w których przy produkcji np. dwurdzeniowych procesorów używano np. czterordzeniowe z dwoma uszkodzonymi rdzeniami, nie wiadomo czy owe jednostki są faktycznie zabezpieczone czy uszkodzone w procesie technologicznym. Innym ciekawym odkryciem okazało się pozłacanie wyprowadzenia wewnętrzne procesora, w przeciwieństwie do tanich TIM stosowanych przez Intela w platformie HEDT i płytach X299.

Wszystkie znaleziska overclockera dają nadzieję na dużą skalowalność procesorów Threadripper, w tym na podniesienie w nich ilości rdzeni. 

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.