Home / Aktualności / Rynkowy debiut procesorów z serii AMD Ryzen 3000 coraz bliżej!

Rynkowy debiut procesorów z serii AMD Ryzen 3000 coraz bliżej!

W internetowych sklepach na całym świecie powoli zaczynają się już pojawiać oferty przedsprzedaży procesorów AMD Ryzen 3-generacji opartych o architekturę ZEN 2. Jednostki te zostaną wykonane w 7-nm procesie technologicznym, a wraz z nadchodzącymi płytami głównymi wyposażonymi w chipsety z serii 500 zaoferują one wsparcie dla m.in. PCI Express 4.0.

Wśród jednostek, które pojawiły się w tureckich oraz wietnamskich sklepach możemy odnaleźć takie modele jak Ryzen 5 3600X (8C/16T), Ryzen 7 3700X (12C/24T) czy Ryzen 9 3800X 16C/32T). Jednostki te posiadają bazowe zegary na poziomie odpowiednio 4 GHz, 4,2 GHz oraz 3,9 GHz, które w trybie Turbo wzrosnąć mogą maksymalnie o kolejne 800 MHz.

Nowości od czerwonych oczywiście nadal będą korzystać z podstawki AM4 i pomimo zapowiedzi wprowadzenia nowych płyt głównych i chipsetów, po aktualizacji BIOS-ów będą one współpracować z dotychczasowymi płytami głównymi.

Tym samym AMD szykuje mocne uderzenie w kierunku procesorów Intela, który jak wiemy po premierze układów z serii Ryzen zmuszony został do zwiększenia liczby rdzeni w swoich układach z rodziny Core. Tym razem AMD znów idzie za ciosem i w porównywalnej cenie zaoferuje po raz drugi większą liczbę rdzeni od odpowiedników ze stajni Intela, co dla nas klientów powinno przynieść wyłącznie same korzyści.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.