Home / Aktualności / RTX 3080 zadebiutował z wielką pompą!

RTX 3080 zadebiutował z wielką pompą!

W dniu dzisiejszym swoja rynkową premierę miała seria kart graficznych GeForce RTX 3080. Karty z tej serii zgodnie z przeciekami jakie miały miejsce tuż przed premierą, okazały się wyraźnie wydajniejsze nie tylko od swoich poprzedników z serii RTX 2080, ale nawet od topowych modeli z rodziny RTX 2080 Ti.

Producent nie tylko usprawnił ogólna wydajność, ale znacząco poprawił prędkość działania w grach i benchmarkach wykorzystujących rasteryzację (Ray Tracing) oraz jeszcze bardziej wyśrubował współczynnik wydajność/Wat. Karty RTX 3080 Founders Edition wykorzystujące autorski, a zarazem nowatorski system chłodzenia Nvidii nie tylko są chłodniejsze od wielu nawet niereferencyjnych modeli poprzedniej serii, ale są od nich średnio wydajniejsze nawet o ponad 60 proc. w rozdzielczości 4K.

Niestety małym minusem wśród niezliczonej ilości plusów i usprawnień jest fakt, ze jak na razie 8-nm układy GA-102-200 „Ampere” nie są zbytnio podatne na OC, które podkręcają się w przedziale od 5 do około 10 proc., zaś pamięci GDDR6X produkcji firmy Micron potrafią pozwolić na zaledwie 1-proc. wzrost taktowania.

Niemniej najważniejszą wiadomością jest w całej sytuacji fakt, że karty graficzne Nvidia RTX 3080 Founders Edition sprzedawane będą w sugerowanej cenie detalicznej 700 dol., a oferują ogólną wydajność wyższą odpowiednio nawet o 25 i 30 proc. w rozdzielczościach 1440p oraz 2160p od kart z linii RTX 2080 Ti, które kosztują +/- 300 dolarów więcej.

Źródło: Guru3d, TechRadar

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.