Home / Aktualności / Rocket Lake-S – nadchodząca generacja Intel Core, na którą warto poczekać

Rocket Lake-S – nadchodząca generacja Intel Core, na którą warto poczekać

Firma Intel ujawniła w dniu dzisiejszym najnowsze informacje nt. 11-generacji procesorów z serii Core, które noszą kodową nazwę Rocket Lake-S

Nowe procesory ze stajni Intela, która mają zadebiutować w pierwszym kwartale 2021 roku otrzymają wsparcie dla standardu PCI Express 4.0 z nowymi chipsetami serii 500, 20 linii PCI-E 4.0 w CPU, a także szybszy kontroler pamięci DDR4 3200 MHz (obecnie maksymalnie 2933 MHz). Przede wszystkim ma znacznie wzrosnąć wydajność pojedynczego rdzenia (IPC) i to jak to określa Intel, aż o wartość dwucyfrową.

Oznaczać to ma znaczny wzrost ogólnej wydajności procesora oraz koniec z architekturą Skylake znaną z procesorów Intela od 6 do 10 generacji. 11-generacja procesorów Core ma bazować na nowej architekturze Cypress Cove, która wywodzić się będzie z Ice Lake-ów, a więc z mobilnych układów 10-generacji opartych o inną niż Skylake architekturę, noszącą nazwę Sunny Cove Core.

Gruntownej modernizacji ma zostać poddany zintegrowany układ graficzny, który oparty o architekturę Xe zaoferuje nawet 50-proc. wzrost wydajności względem 9-generacji iGPU, a także oferować ma wsparcie dla najnowszych standardów dekodowania.

Niestety maksymalna ilość rdzeni i wątków w desktopowych, konsumenckich procesorach Intel Core 11-generacji wynosić będzie odpowiednio maksymalnie 8 oraz 16.

 

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.