Home / Aktualności / Roadmap procesrów AMD na najbliższe dwa lata – Zen 3, Zen 4

Roadmap procesrów AMD na najbliższe dwa lata – Zen 3, Zen 4

Plany premiery procesorów konsumenckich i dla firm zostały zaprezentowane podczas Dnia Analityki Finansowej AMD. Czwarta generacja układów Ryzen pojawi się pod koniec tego roku, ale AMD twierdzi, że pełna gama produktów konsumenckich, w tym procesory dla komputerów stacjonarnych, powinna być dostępna do końca 2021 r.

Tzw. roadmap produktów dla biznesu rozciąga się w przyszłość bardziej niż wersja konsumencka, co wynika z dłuższego cyklu produktów i długoterminowych map inwestycji finansowych dostarczanych klientom. AMD zasugerowało również, że nie chce ujawniać zbyt wielu swoich przyszłych planów dotyczących konkurencyjnego rynku procesorów konsumenckich. Potwierdziło jednak, że następca EPYC Rome, EPYC Milan, pojawi się pod koniec 2020 roku. Procesory oparte na Zen 3 zostaną zbudowane na procesie 7 nm, ale będzie to bardziej zaawansowana wersja procesu 7 nm, którą AMD wykorzystuje w swoich obecnych produktach.

Patrząc w przyszłość, czerwoni ujawnili, że do końca 2022 r. będą dostępne procesory EPYC Zen 4 Genoa wykorzystujące 5 nm proces technologiczny, który prawdopodobnie będzie również wykorzystywany w procesorach konsumenckich opartych na Zen 4.

Wraz z nadchodzącymi procesorami Intela Comet Lake do komputerów stacjonarnych, opartymi na udoskonalonej wersji 14-nanometrowego procesu stosowanego od Skylake, Chipzilla stara się dogonić swojego rywala, który cały czas zmniejsza udział Team Blue w rynku.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.