Konfiguracja i tryby pracy:
Urządzenie może pracować w trzech trybach:
Extender: jako wzmacniacz sygnału istniejącej sieci bezprzewodowej
Access Point: jako punkt dostępowy Wi-Fi udostępniający sieć (Internet) z połączenia kablowego
Bridge: Jako bezprzewodowy most miedzy siecią bezprzewodową a urządzeniem podłączonym do urządzenia kablem (komputera, konsoli, router’a, switch’a)
Niewątpliwie głównym przeznaczeniem tego urządzenia jest tryb wzmacniacza, którego konfiguracja jest banalnie proste i sprowadza się do: podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej w zasięgu sieci bezprzewodowej. EW-7438RPn Mini zgłasza się jako niezabezpieczona sieć EdimaxEXT.Setup db.
Po podłączeniu do niej otworzy się domyślna przeglądarka a jeśli to nie nastąpi wystarczy wpisać w niej adres http://edimaxext.setup lub http://192.168.9.2 i zalogować się jako admin z hasłem 1234.
Po tych zabiegach przywita nas strona z wyborem języka a następnie trybu pracy urządzenia.
Po wybraniu Extender’a wystarczy wybrać sieć którą chcemy rozszerzyć, podać ewentualne hasło dostępowe do sieci i kliknąć 'dalej’.
Po tym następuje próba nawiązania połączenia a następnie prośba o reset urządzenia i podłączenie się do już istniejącej – wzmocnionej – sieci.
Po wybraniu trybu Mostu wybieramy sieć bezprzewodową a następnie podłączamy urządzenie (np. konsolę) w trybie automatycznej konfiguracji sieci DHCP.
Natomiast wybranie trybu Access Point’a wymaga oczywiście podłączenia kabla LAN do EW-7438RPn Mini i routera.
Nastepnie ustalamy parametry przyznawania adresów IP a oraz parametry naszego Acces Point’ a.
Po restarcie wszystko jest gotowe do użycia.
Dodam tylko że całą tą konfiguracje przeprowadzić można na dowolnym urządzeniu wyposażonym w interfejs Wi-Fi oraz przeglądarkę sieciową.
Producent postarał się również dedykowane oprogramowanie EdiRange (Android, iOS) dzięki któremu możemy kontrolować parametry pracy urządzenia jako extendera. Jest to jak najbardziej mile widziany gest w stronę użytkownika, w tym początkującego.
Edimax umożliwił także utworzenie drugiej sieci z funkcjonalnością kontroli rodzicielskiej, co prezentuje poniższe zdjęcie
Aby zapewnić bezproblemowe działanie extendera EDIMAX N300 zaleca się regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji. W naszym przypadku wszystko było jak należy, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do dalszej zabawy,
W śród innych bardziej zaawansowanych ustawień znalazło się możliwość tuningowania harmonogramu pracy samego urządzenia czy zmiany hasła dostępowego
- Wstęp
- Zawartość pudełka oraz wygląd EDIMAX N300
- Parametry urządzenia
- Konfiguracja i tryby pracy
- Testy prędkości
- Podsumowanie
Ocena końcowa
Funkcje
Łatwość konfiguracji
Oprogramowanie
Ocena końcowa
Polecamy
Podsumowanie : Łatwo konfigurowalne urządzenie sieciowe, które w dziecinny sposób załata nasze martwe pola sieci Wi-fi. Także dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne zasługuje na pochwałę. Jedynym mankamentem jest praca tylko w paśmie 2,4 GHz.