Home / Aktualności / Rembrandt APU pierwszym mobilnym APU AMD z obsługą PCIe 4.0 ale nadal na Zen 3

Rembrandt APU pierwszym mobilnym APU AMD z obsługą PCIe 4.0 ale nadal na Zen 3

Jak zapewne wiecie, nadchodzący mobilny APU AMD występujący pod nazwą kodową „Rembrandt” będzie pierwszym APU tej firmy z obsługą PCIe 4.0, który uzyska pełny potencjał w połączeniu z odpowiednią kartą graficzną w porównaniu z poprzednią generacją procesorów ze zintegrowaną grafiką wspomnianego producenta. Większą nowością z pewnością jest obsługa USB4, oraz nowy procesor graficzny, o którym do tej pory nie wiemy zbyt wiele – najprawdopodobniej Radeon RX 680M mający zaoferować 12 jednostek obliczeniowych. Oczekuje się również obsługi pamięci DDR5, co potwierdza  nowy kontroler pamięci w Rembrancie, ponieważ APU nadal opiera się na architekturze Zen 3.

Imponująca jest też liczba dostępnych pod nazwą Rembrant jednostek – możemy spodziewać się aż 24 różnych jednostek z TDP 28 lub 45 W (z dostępnych na razie informacji), podzielonych na dwa różne typy FP7 i FP7r2. Pierwsze trzy zaprezentowane modele to Ryzen 7 6800H z taktowaniem boost 4,7 GHz, Ryzen 9 6900HX z taktowaniem boost 4,9 GHz i Ryzen 9 6980HX z taktowaniem boost 5 GHz. Mówi się, że wszystkie trzy procesory mają osiem rdzeni i 16 wątków. Z informacji, które wyciekły od partnerów AMD a konkretnie Della wynika, że laptop Alienware m17 R5 ma procesor graficzny Radeon RX 6850M XT z 12 GB pamięci GDDR6, oprócz APU znaczonego Ryzen 9 6980HX. Zdjęcie płyty głównej mówi, że Radeon RX 6700M ma 10 GB pamięci GDDR6, ponieważ pochodzi z niższego modelu. Wygląda na to, że mamy konkurencję, na którą czekamy w przyszłym roku między AMD i Intelem w obszarze mobilnym, jeśli oczywiście niedobory wszystkiego tego nie zrujnują.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.