Home / Peryferia / Klawiatury / Razer BlackWidow X Chroma – czyli zaawansowana klawiatura o wielu twarzach

Razer BlackWidow X Chroma – czyli zaawansowana klawiatura o wielu twarzach

4. Wrażenia z użytkowania

Klawiatura z serii BlackWidow X Chroma posiada efektowne podświetlenie z palety 16,8 mln kolorów.

Razer BlackWidow X Chroma - Razer photos 04

Przy ocenie klawiatury Razer BlackWidow X Chroma nie mogło zabraknąć testów podświetlenia w nocy, które najdokładniej oddają poniższe filmiki ukazujące możliwości tego urządzenia w tej dziedzinie.

Niemniej samo podświetlenie to nie wszystko. Jedną z najważniejszych cech każdego urządzenia tego typu jest komfort pisania, który w tym przypadku jest bardzo dobry, nie wymaga on zbytniego przyzwyczajania się do typu klawiszy, ich wielkości czy skoku. O wiele lepiej pisze się nam na klawiaturze Razer BlackWidow X Chroma, niż na testowanym na łamach Tech Dice konkurencyjnym modelu MECH ze stajni CM Storm. Także praca samych klawiszy jest jakby bardziej miękka i przyjemniejsza dla ucha, choć do komfortu akustycznego typowego dla klawiatur membranowych, nawet w tym przypadku nie może być mowy.

Dzięki stosunkowo wysokiej wadze samego urządzenia, a także wysokiej jakości gumowych podkładek, klawiatura nie “myszkuje” po biurku, stabilnie pełniąc swoją rolę. Dzięki temu podczas pracy czy grania nic nie przeszkodzi nam w wykonywanych czynnościach.

Także mechaniczne przełączniki z serii Green pokazują swoją klasę, ponieważ ich czułość na nacisk na poziomie jedynie 50 gramów, pozwalają nam z niezwykłą precyzją sterować postacią czy pojazdem w ulubionych grach. My przeprowadziliśmy test m.in. w grze World of Tanks, gdzie różnicę względem ekonomicznej, gamingowej klawiatury IBOX Inferno (odpowiednik Genesis GX-55) są wyraźnie odczuwalne. Wystarczy dosłownie “o włos” zmniejszyć nacisk na klawisz, by pojazd zaczął zwalniać lub go ponownie “musnąć”, by ponownie ruszył, co dobitnie pokazuje w praktyce, że nieraz warto dopłacić do urządzenia wyższej klasy. 

Ważnym argumentem pozwalającym wierzyć, że firma Razer podniosła tym modelem jeszcze wyżej poprzeczkę w segmencie klawiatur dla graczy jest fakt, że przełączniki Razer Green Switch mają deklarowaną wytrzymałość na poziomie 80-milionów naciśnięć, co na tle 50-milionów najnowszego modelu APEX M500 ze stajni SteelSeries jest wręcz przepaścią.

Niestety model BlackWidow X Chroma posiada także kilka wad, o których nie wypada nie wspomnieć:

  • brak podświetlanych funkcji multimedialnych (głośniej, ciszej, dalej, wstecz itp.), znaków typu ~ < > ? : ” { } |, funkcji z symbolami M i G (przyciski F9 i F10), a także odpowiedzialnych za regulację podświetlenia.
  • brak portów USB oraz gniazd Jack 3,5 mm do podłączenia słuchawek i mikrofonu.

 

  1. Wstęp
  2. Wygląd zewnętrzny
  3. Oprogramowanie i instalacja
  4. Wrażenia z użytkowania
  5. Podsumowanie

4. Wrażenia z użytkowania Klawiatura z serii BlackWidow X Chroma posiada efektowne podświetlenie z palety 16,8 mln kolorów. Przy ocenie klawiatury Razer BlackWidow X Chroma nie mogło zabraknąć testów podświetlenia w nocy, które najdokładniej oddają poniższe filmiki ukazujące możliwości tego urządzenia w tej dziedzinie. Niemniej samo podświetlenie to nie wszystko. Jedną z najważniejszych cech każdego urządzenia tego typu jest …

Ocena końcowa

Wygląd
Jakość wykonania
Jakość podświetlenia
Możliwości
Cena

Twoja ocena: 4.2 ( 3 votes)
89

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.