Home / Aktualności / Komputery / Raspberry Pi Zero – 5 dolarowy mini komputer dla niewymagających

Raspberry Pi Zero – 5 dolarowy mini komputer dla niewymagających

Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi Zero to nie chwyt marketingowy polegający na oferowaniu mini-komputera za darmo ani niekaloryczny napój o smaku malinowym. To klejne wcielenie popularnej malinki, której odchudzenie umożliwiło jeszcze większe obniżenie koszów produkcji a co za tym idzie i sprzedaży.

Główną zaletą Raspberry Pi Zero, w stosunku do pierwszego Raspberry Pi jest 40% szybsze, wykorzystując bowiem procesor Broadcom BCM2835 z zegarem 1GHz, posiadając 512 MB pamięci RAM, slot na karty micro SD, wyjście HDMI czy micro USB, i co ważniejsze kosztuje 5 dolarów.

Cała płyta odchudzonej malinki mierzy 65mm długości, 30 mm szerokości oraz 5 mm grubości, a sam mini-komputer działa pod ontrolą systemu Raspbian, czyli odmiany popularnego Linuxa. Dzięki temu można na nim urochomić takie gry jak np. Minecrafta, Sonic Pi czy Scratch.

Jeśli chcielibyście nabyć Raspberry Pi Zero, to jest ona już dostępna u wielu producentów, a tym którzy posiadają znajomych w Wielkiej Brytanii i mogą uśmiechnąć się do nich, razem z nią mogą otrzymać grudniową edycję magazynu MagPi.