Home / Aktualności / Raspberry Pi 2 – zrób zdjęcie z flashem i zrestartuj malinkę

Raspberry Pi 2 – zrób zdjęcie z flashem i zrestartuj malinkę

Raspberry Pi 2

Nadmierna czułość układu U16 w najnowszym Raspberry Pi 2 powoduje pewne problemy.

Jak zauważycie po obejrzeniu poniższego filmiku, po zrobieniu zdjęcia Raspberry Pi 2 przy użyciu lampy błyskowej wykorzystującej ksenon (dostępne w niektórych aparatach fotograficznych) następuje restart całego systemu.

Jeden z nabywców kolejnej odsłony Raspberry Pi, o którym pisaliśmy kilka dni temu, postanowił zrobić zdjęcie swojemu nowemu nabytkowi przy użyciu aparatu marki Olympus, słuchając jednocześnie muzyki.

Jakie było jego zdziwienie kiedy cały system się zawiesił, po czym zrestartował. Powtórzył on eksperyment kilkukrotnie, za każdym razem uzykując dokładnie taki sam efekt.

Jak się okazuje winowajcą w tym przypadku jest chip U16 znajdujący się na płytce Raspberry Pi 2, który wykazuje nadmierną czułość na światło, w tym szczególnie na te emitowane przez lampy ksenonowe dostępne w aparatach. Jak podaje producent, ten problem nie występuje przy użyciu lamp LED dostępnych w smartfonach czy tabletach.

Na chwilę obecną jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zaklejenie chipu U16 np. plasteliną co spowoduje iż układ nie będzie już tak czuły i będzie można do woli robić zdjęcia Raspberry Pi 2.

Mamy nadzieję, że wada ta zostanie wyeliminowana w późniejszych wersjach „malinki 2”, gdyż jest to możliwe z uwagi na fakt niedawnej premiery nowego mini-komputera (chyba, że wyprodukowano już dosyć pokaźną ilość jednostek, która może starczyć na długi okres czasu).