Home / Aktualności / Raspberry Pi 2 – następca popularnej malinki już dostępny

Raspberry Pi 2 – następca popularnej malinki już dostępny

Raspberry Pi 2Raspberry Pi 2 – to następca popularnego modelu Raspberry Pi, który pierwotnie zadebiutował w 2012 roku i przez ostatnie kilka lat doczekał się modyfikacji jak chociażby Model B+.

Niemniej jednak konkurencja oferowała znacznie lepszą wydajność przy porównywalnych rozmiarach mini-komputera, co zmusiło twórców do pracy nad jego następcą.

Nieoczekiwany tak wcześnie Raspberry Pi 2, nie dość że pojawił się właśnie dziś, to do tego dostępny jest również w cenie35 dolarów tak jak jego pierwowzór. Co więcej możliwości pod względem zarówno budowy jak i wydajności także uległy zwiększeniu.

Raspberry Pi 2 oferuje bowiem -cio krotną wydajność oraz 2 razy większą ilość dostępnej pamięci RAM. Czterordzeniowy procesor Cortex-A7 oferuje znacznie więcej „koni” pod maską, a  GB pamięci RAM taktowanej 450 MHz (o 50 MHZ szybciej niż w RAspberry Pi), pozwoli na nowe funkcje, w tym jak się dowiadujemy na uruchomienie systemu Windows 10.

Dobrą wiadomością jest również i ta, że druga odsłona popularnej „malinki” oferować będzie kompatybilność wsteczną, a pod względem budowy Pi 2 jest identyczne z wcześniejszą wersją i umożliwia zasilanie go także przez 5V zasilacz z micro USB.

Dodatkowa moc jaką oferuje Raspberry Pi 2 została należycie wykorzystana, co potwierdza dostępna wersja jednej z najnowszych wersji Ubuntu oraz jak wspominaliśmy wcześniej Windows 10, które uwaga… ma być oferowane za darmo w tym przypadku. Można już sobie wyobrazić sukces edukacyjny, gdyż nauczyciele i fanatycy z pewnością wykorzystają fakt ekstra mocy i darmowego systemu operacyjnego.

A co wy myślicie o tym rzucie na taśmę? Namsię to bardzo podoba, tym bardziej, że Pi 2 jest oferowane w tej samej cenie przy znacznie większej wydajności. Poniżej prezentujemy krótkie porównanie specyfikacji obu wersji.

raspberry-pi
Raspberry Pi Model B+

Procesor: jednordzeniowy Broadcom BCM2835 SoC 700MHz ARM11

Pamięć: 512MB LPDDR2 SDRAM 400MHz

Raspberry Pi 2 01
Raspberry Pi 2

Procesor: czterordzeniowy Broadcom BCM2836 SoC 900MHz ARM Cortex-A7

Pamięć: 1GB LPDDR2 SDRAM 450MHz