Home / Aktualności / Raptor Lake – 13. generacja procesorów Intela może dalej wspierać DDR4

Raptor Lake – 13. generacja procesorów Intela może dalej wspierać DDR4

Jak zapewne większość z was podejrzewała, premiera procesorów Intel Alder Lake to jedynie część układanki, której drugą połowę stanowią dwa różne standardy pamięci DDR: DDR4 i DDR5. Chociaż istnieją płyty główne, które oferują najnowszy standard DDR5, są też płyty, które umożliwiają użytkownikom korzystanie z tańszej opcji pamięci DDR4. Jest to szczególnie pomocne gdy przechodzimy na nowszy standard, a z pewnych względów (głównie finansowych) chcemy pozostawić sobie obecną pamięć DDR4 i poczekać gdy pamięć stanie się bardziej dostępna cenowo. Produkty DDR5 są obecnie drogie, a DDR4 stanowi dobry wybór do tworzenia komputerów w nadchodzących latach, przynajmniej w okresie przejściowym.

Jeśli wierzyć najnowszym plotkom, procesory Intel Core 13. generacji, o nazwie kodowej Raptor Lake (prawdopodobna data premiery to 2022), przeniosą obsługę platformy DDR4 na kolejne lata i prawdopodobnie zachowają kompatybilność z platformą Alder Lake 12. generacji. Oznacza to, że płyty Z690 i przyszłe płyty H670/B660/H610 mogą być kompatybilne z Raptor Lake-S, a także obsługiwać protokół pamięci DDR4. Może to wskazywać, że nabywcy Alder Lake-S budujący komputery z pamięcią DDR4 mogą mieć realną ścieżkę modernizacji procesora bez modernizacji pamięci. Oczywiście są to informacje nie potwierdzone, w związku z czym nie należy wstrzymywać oddechu (bo można się udusić).

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.