Home / Aktualności / Radeon Super Resolution drugą po FSR 2.0 technologią zaprezentowaną przez AMD

Radeon Super Resolution drugą po FSR 2.0 technologią zaprezentowaną przez AMD

Poza FidelityFX Super Resolution 2.0 AMD przedstawiło dziś również Radeon Super Resolution (RSR), nową funkcję zwiększania wydajności, która ma na celu poprawę liczby klatek na sekundę w tysiącach gier, niezależnie od tego, czy obsługują tę funkcję, czy nie. Upraszczając, RSR to wysokiej jakości algorytm skalowania wywodzący się z FidelityFX Super Resolution 1.0, który znajduje się po stronie sterownika, a nie po stronie gry.

W grach obsługujących FSR scena 3D renderowana w niższej rozdzielczości jest poddawana algorytmowi skalowania FSR przed przetwarzaniem końcowym i HUD. RSR nie wymaga integracji na poziomie gry, ponieważ wymaga, aby gra działała po prostu w niższej rozdzielczości niż natywna rozdzielczość wyświetlacza; więc może działać jak wysokiej jakości algorytm skalowania obrazu.

Powyższe oznacza, że tysiące gier mogą korzystać z RSR, ponieważ funkcja ta jest niezależna od tego, co jest skalowane. Jako, że w świecie nie ma idealnych rzeczy, po pierwsze, potrzebować będziemy procesora graficznego z serii Radeon RX 5000 lub RX 6000, opartego na architekturze graficznej RDNA lub RDNA2. Starsze architektury „Vega” lub „Polaris” go nie obsługują. „Vega” to wciąż aktualna architektura, biorąc pod uwagę, że procesory z serii Ryzen 5000 z grafiką Radeon korzystają z iGPU opartego na „Vega”. Funkcja ta powinna jednak działać z iGPU opartym na RDNA2 procesora Ryzen 6000 „Rembrandt”.

Drugim problemem (do tego sporym) jest to, że ponieważ RSR pojawia się później w potoku renderowania niż nawet aplikacja HUD, można zauważyć niskiej jakości HUDy w niektórych grach — zwłaszcza RTS lub RPG z dużymi zaśmieconymi HUDami i ikonami ekwipunku.

Ostatnią ważną informacją związaną z RSR jest ta, mówiąca o jej dostępności – wraz z prezentacją AMD poinformowało, że chętni mogą się nią zachłysnąć z aktualizacją AMD Software 22.3.1.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.