Home / Aktualności / Radeon Software Adrenalin 21.4.1 – sterowniki napakowane ciekawymi funkcjami

Radeon Software Adrenalin 21.4.1 – sterowniki napakowane ciekawymi funkcjami

Oznaczone przez wielu jako jedne z ważniejszych sterowników – Radeon Software Adrenalin 21.4.1 z uwagi na ilość ciekawych fukcji, które wpakowało w nie AMD – wchodzą w obieg właśnie dziś. Duża aktualizacja do oprogramowania uzupełniającego karty graficzne AMD Radeon  jest dostarczana z aktualizacjami interfejsu oprogramowania Radeon i narzędziem do zdalnej rozgrywki AMD Link. Oprogramowanie Radeon jest teraz dostarczane z ulepszonym instalatorem z ustawieniami wstępnymi instalacji, które pozwalają wybrać między pełną (typową) instalacją, z zainstalowanymi wszystkimi funkcjami oprogramowania; a Minimalna instalacja z interfejsem, który ma tylko podstawowe ustawienia związane z wyświetlaczem i GPU; i „tylko sterownik”, który instaluje tylko sterownik ekranu, bez dodatkowego oprogramowania.

W oprogramowaniu Radeon wprowadzono kilka nowych funkcji. Jedną z nich jest Vivid Gaming Display Color Enhancement – nowy profil kolorów monitora zapewniający bardziej „żywą” paletę kolorów, która pozwala ożywić sceny „pozbawione kolorów”. Interfejs pozwala przejąć kontrolę nad składowymi koloru protanopii, deuteranopii i tritanopii. Pasek wyszukiwania, który pozwala przeglądać setki funkcji, został także ulepszony. Istnieje wiele innych drobnych ulepszeń interfejsu użytkownika, takich jak statystyki na karcie Gry, przełącznik wbudowanej przeglądarki internetowej i globalne sterowanie skrótami klawiszowymi.

Jednak najbardziej istotnym dodatkiem do Radeon Software 21.4.1 jest naszym zdaniem funkcja zdalnego grania w AMD Link. Do tej pory AMD Link było aplikacją mobilną, która pozwalała kontrolować sterowniki. Z biegiem lat funkcjonalność wzrosła, obejmując strumieniowanie gier. Gra renderowana na komputerze jest przesyłana strumieniowo do urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety i telewizory Smart TV a teraz AMD dodatkowo wprowadziło również aplikację dla systemu Windows, która umożliwia udostępnianie rozgrywki każdemu, kto ma tę aplikację, przez Internecie. Proces udostępniania jest bardzo podobny do tego w przeglądarce Team Viewer.

Oprócz przesyłania rozgrywki, AMD Link umożliwia także udostępnianie pulpitu niezwiązanego z grami. Inżynierowie AMD znacznie zaktualizowali zaplecze przesyłania strumieniowego, które teraz oferuje lepszą grafikę i mniejsze opóźnienia, a także dynamiczną kontrolę jakości, która dostosowuje jakość wraz ze zmianami przepustowości / opóźnień w Internecie. Usługa obsługuje teraz rozdzielczość do 4K UHD z częstotliwościami odświeżania do 144 Hz.

Nie ulega wątpliwości, że AMD postawiło sporo na ulepszenie funkcji przesyłania strumieniowego gier. Nagrywanie i przesyłanie strumieniowe zostało teraz skonsolidowane w jednej karcie w oprogramowaniu Radeon, z łatwym w użyciu kreatorem, który pomaga początkującym rozpocząć przesyłanie strumieniowe na popularnych platformach do przesyłania strumieniowego. Wartym wspomnienia jest wiele ulepszeń, które trafiło do edytora scen. Te z wieloma wyświetlaczami mogą teraz określić, który wyświetlacz ma przesyłać strumieniowo, a nawet osobno przesyłać strumieniowo wiele strumieni.

Jest też coś dla overclockerów i entuzjastów – zakładka Performance Metrics teraz zawiera wydajność procesora aczkolwiek tylko jeśli w naszym systemie zainstalowany jest procesor AMD Ryzen. Karta ma też ulepszoną prezentację danych, umożliwiając lepsze monitorowanie różnych odczytów karty graficznej. Nowy AMD Crash Defender to funkcja, która w niektórych przypadkach zapobiega zdestabilizowaniu systemu przez awarię sterownika ekranu. Nowy instalator dodaje ustawienie wstępne instalacji na jednym z początkowych ekranów. Rozmiar instalacji sterownika nie zmienia się i wydaje się, że przełącza tylko funkcje, które można włączyć później.

Wreszcie AMD wprowadziło obsługę dekodowania Microsoft PlayReady AV1, które działa na wszystkich kompatybilnych procesorach graficznych, ale najnowsze procesory graficzne RX 6000 RDNA2 są wyposażone w akcelerację sprzętową do dekodowania AV1. Obsługa AMD Eyefinity została teraz rozszerzona na mobilne procesory Ryzen 4000 i Ryzen 5000.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.