Home / Aktualności / Radeon RX 5700 XT „Navi” zaprezentowany na E3 – moc przewyższająca RTX 2070

Radeon RX 5700 XT „Navi” zaprezentowany na E3 – moc przewyższająca RTX 2070

Trwające właśnie E3 stało się miejscem wielu premier i zwiększonego zainteresowania innowacyjnymi produktami, z czego bez wątpienia skorzystało AMD prezentując swój najnowszy układ „Navi”, z którego korzysta Radeon RX 5700 XT. Nadchodzący „pogromca” RTX-ów, wydaje się oferować moc 9,75 TFLOP, okazuje się, wystarczające do pokonania GeForce RTX 2070.

Wyniki wydajności, które przeciekły przed oficjalną prezentacją AMD dla Radeona RX 5700 XT wskazywały zwycięstwo tej karty nad RTX 2070 w  takich grach jak „Assassin’s Creed: Odyssey”, „Battlefield V”, „CoD: Black Ops 4”, „Far Cry: New Dawn”, „Metro Exodus, „Tom Clancy’s„ The Division 2 ”,„ Wiedźmin 3 ”i„ Ghost Recon: Wildlands ”Toma Clancy’ego. Karta okazała się nieco słabsza od RTX 2070 w „Shadow of the Tomb Raider” i „Civilization 6” Sida Meiera. Wszystkie gry testowane były w rozdzielczości 1440p, z ustawieniami w grze maksymalnie zwiększonymi (nie potwierdzono czy „max out” w przypadku NVIDII oznaczało włączenie RTX w czy nie).

RX 5070 XT wydaje się przodować nad RTX 2070 aż o 22 procent w „Battlefield V”, 15 procent w „Metro Exodus” i ma być co najmniej w jednocyfrowo procentową przewagą nad RTX 2070. Jak widać AMD stara się coraz bardziej, jednak nadal nie wystarczająco aby zdjąć Nvidię z pedestału króla wydajności. Jednak jak to się mówi, kto nie próbuje, ten nic nie ma.

Jak można zauważyć ze zdjęć poniżej, w sprzedaży pojawi się również nieco okrojona wersja bez oznaczenia XT, która pozbawiona została kilku CU i TU, a także której zegary są nieco wolniejsze (poza oczywiście mniejszym zapotrzebowaniem na energię). W obu przypadkach co zasilania potrzebne będą 6 i 8 pinowe wtyczki.

Podczas gdy za RX 5070 XT AMD będzie wołać 449 dolarów, tak Radeona RX 5070 wyceniono na 379 dolarów.  

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.