Home / Aktualności / Procesor Qualcomm Snapdragon 805: Krait 450 i Adreno 420

Procesor Qualcomm Snapdragon 805: Krait 450 i Adreno 420

Qualcomm


Qualcomm nie spoczął na laurach w związku z masowym wykorzystaniem jego procesorów Snapdragon z serii 600 czy 800. Snapdragon 805 zawierający układ graficzny Adreno 420 został bowiem przez niego właśnie zapowiedziany.

Snapdragon 805

Qualcomm wyposażył nowy procesor Snapdragon 805 w cztery rdzenie Krait 450 taktowane zegarem 2,5 GHz. To 200 MHz na rdzeniu więcej, niż jego poprzednik z serii 800. Co więcej w procesorze zwiększyła się przepustowość pamięci do 25,6 GB/s w porównaniu z 12,8GB/s w Snapdragon 800.

Także możliwości graficzne znacznie zostały zwiększone. Wsparcie sprzętowe dla teselacji i cieniowania geometrycznego czy rozdzielczości przetwarzania 4K, to tylko niektóre ze zmian, które dotknęły nowy procesor firmy Qualcomm. W praktyce oznacza to, iż urządzenia mobilne wyposażone w Snapdragon 805 będą w stanie odtwarzać nagrane filmy w rozdzielcozości 4K w ich natywnej rozdzielczości.

Snapdragon 805 procesorUkład graficzny Adreno 420 także zyskał na mocy. Jest on teraz 40 procent bardziej wydajny niż Adreno 330, stosowany w procesorze Snapdragon 800.

Snapdragon 805 posiada teraz modem Gobi MDM9x25 lub Gobi MDM9x35, z których pierwszy jest w stanie obsłużyć sieci LTE (4G) do prędkości 150 Mbps LTE, zaś drugi 300 Mbps. Jeśli chodzi o sieci bezprzewodowe to możemy tutaj liczyć na dwu-strumieniowy układ Qualcomm Vive 802.11ac, dzięki któremu będziemy w stanie przesłać nagrania o rozdzielczości 4K bez najmniejszego problemu.

Producent zapewnia także, że urządzenia korzystające z procesora Snapdragon 805 skorzystają z pierwszego na rynku interfejsu kamery zdolnej do przetwarzania Giga pikseli /sekundę. Dzięki temu powinniśmy otrzymać szybsze działanie kamery oraz bardziej zaawansowane przetwarzanie zdjęć czy filmów.

Zaawansowana integracja przetwarzania obrazu jest czymś w czym nowy Snapdragon nas nie zawiedzie. Nowy SoC jest pierwszym procesorem mobilnym z niskim napięciem zasilania oraz  zaawansowanym przetwarzaniem obrazu dzięki własnemu procesorowi przetwarzania cyfrowego (DSP). Może on tym dostarczyć tym samym niespotykane dotąd wrażenia z wyposażonego w czujniki urządzenia mobilnego.

W tej chwili Qualcomm jest na etapie dostarczania próbek procesorów do swoich partnerów. Pierwsze urządzenia z procesorem Qualcomm Snapdragon 805 powinniśmy zobaczyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

 

Źródło: Qalcomm

Snapdragon 805

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.