Home / Aktualności / PSA przejmuje Opla od General Motors!

PSA przejmuje Opla od General Motors!

PSA Peugeot-Citroen logo

Koncern PSA (Peugeot-Citroen) rozpoczął przygotowania do odkupienia od GM (General Motors) marki Opel wraz z jej fabrykami. Transakcja ta po sfinalizowaniu ma kosztować Francuzów 2,2 mld euro (około 9,5 mld zł), co jakby nie patrzeć nie jest kwotą zbyt wygórowaną, jak za markę z tak ogromnymi tradycjami. Co ciekawe GM pod koniec 2009 roku kiedy ostatecznie porzucił plany sprzedaży Opla, musiał zwrócić 1,5 mld euro, które niemiecki rząd przekazał na pomoc koncernowi po ew. opuszczeniu go przez General Motors.

Opel to marka z siedzibą w Rüsselsheim (Hesja), która została założona 21 stycznia 1862 roku przez Adama Opla. Firma w zeszłym roku wyprodukowała 1,2 mln samochodów, z czego 0,2 mln pochodziło z Polski, a dokładnie z zakładu General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o. w Gliwicach. Swoją drogą wówczas nazwa fabryki zapewne ulegnie zmianie.

PSA niestety nie planuje kupić wszystkich marek, które korzystają ze wspólnych rozwiązań Opla i GM. W pewnym sensie problemem na niektórych rynkach będzie wypełnienie oferty po markach Buick czy Holden.

W przypadku tego pierwszego aż 6 z 7 modeli na rynku w USA bazuje na produktach niemieckiej marki np. Verano (Astra IV sedan), Regal (Insignia 1-generacji), Lacrosse (Insignia 2-generacji), Cascada (tu nazwa pozostała taka sama jak w Europie), Encore (Mokka), Envision (Antara). Z kolei w przypadku tej drugiej, australijskiej marki mamy jeszcze większy miszmasz, bowiem oferta Holdena obejmuje miks modeli bazujących na Oplach, Chevroletach i samochodach z palety amerykańskiego GM.

Mówi się, że szalę goryczy u amerykanów przeważył brak realizacji celów na rok 2016, jakie zostały postawione przed koncernem z Rüsselsheim. Zagadkowe pozostają losy pracowników Opla, bowiem gwarancje zatrudnienia do końca 2018 roku mają mieć jedynie pracownicy w fabrykach w Niemczech. Co z pozostałymi pracownikami? Na chwilę obecną nie ma potwierdzonych informacji, niemniej polska fabryka i jej pracownicy wydawać by się mogło, że powinni być bezpieczni, bowiem póki co jest ona jedną z najlepiej ocenianych fabryk i załóg w koncernie. Nie bez znaczenia będą tu także wysokości płac, ponieważ nie jest tajemnicą, że zarobki w Polsce są niższe od tych w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Co innego z Tyską fabryką silników, która należy do General Motors. Termin dokończenia modernizacji fabryki, której koszt to 250 mln dolarów został po raz kolejny przesunięty, a jednostki Diesel-a dla samochodów Opla dostarczane są aktualnie z Węgier, gdzie znajduje się aż 3-krotnie większa fabryka jednostek napędowych.

Co zaś będzie na rynku w Europie, teraz oraz w niedalekiej przyszłości? Pozostanie do załatwienia kilka spraw m.in. współpraca z Renault/Nissanem, na których bazie powstaje Opel Vivaro i Movano, a także kwestia licencji na jednostki 2.0 CDTI (oparte na technologii JTD od FIAT-a). PSA słynie z jednostek HDI, jednak aktualnie ma problemy z realizacją zamówień na jednostkę 2.0 HDI 150 KM w modelu Peugeot 3008 – popyt przeszedł wszelkie oczekiwania firmy.

Kolejną sprawą jest ukrystalizowanie się oferty po zakończeniu całej operacji nabycia Opla przez koncern PSA. Część modeli Peugeota, Citroena i Opla pokrywa się dość wyraźnie, a francuzom raczej nie będzie chciało się poświęcić własnych modeli na rzecz ich niemieckich odpowiedników. Z drugiej strony przykład Volkswagena pokazuje, że można mieć w swojej ofercie cztery modele z tego samego segmentu oparte o jedną platformę (A3/Golf/Leon/Octavia), które mogą wspólnie egzystować na rynku. W tym przypadku będziemy mieli 308/C4/Astrę, których kolejne generacje zapewne będą już bazowały na wspólnych podzespołach.

Ponadto taki mariaż może spowodować nie tyle uszczuplenie ofert tych trzech marek (Peugeot, Citroen, Opel), ale wręcz ich poszerzenie. Opel np. ma w swojej gamie stylowego Adama, a Citroenowi brakuje właśnie modelu mniejszego od DS3, w związku z czym na rynku w ciągu najbliższych lat czy miesięcy zobaczymy bliźniaczą konstrukcje o nazwie DS1. Peugeot-Citroen będzie mogło z kolei skorzystać z platformy najnowszej Insigni do stworzenia drugiej generacji 508 czy trzeciej C5.

Opisana powyżej akcja przejęcia Opla przez francuskie PSA dopiero co się rozpoczęła, a wszystkie sprawy z tym związane nie zostały ujawnione, bowiem w ich części nadal trwają pertraktacje. Wraz z rozwojem sytuacji będziemy Was oczywiście o wszystkim informować.

Opel modele 01

Źródło: Internet

 

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.